Apel miasta Katowice i ważny komunikat: w związku z gwałtownym rozwojem epidemii.

Apel miasta Katowice i ważny komunikat: w związku z gwałtownym rozwojem epidemii.

25 stycznia 2022 Wyłączono przez administrator

Apel miasta Katowice i ważny komunikat: „W ostatnich dniach obserwujemy niestety ciągły wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Dlatego jako samorząd wznawiamy część działań realizowanych przy poprzednich wzrostach zakażeń, a także przypominamy z jakich form pomocy mogą korzystać katowiczanie”.

***

Koronawirus to nie tylko zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Konieczność długotrwałego przebywania w mieszkaniach oraz ograniczenia kontaktów do minimum powodują szereg problemów społeczno-bytowych.

Informacja podzielona jest na trzy części:
1. Gdzie szukać pomocy (ze szczegółami, takimi jak godziny działania infolinii czy numery telefonów.
2. Szczepimy się (szczegóły dotyczące możliwości zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2). Przypominamy, że szczepienia, choć nie zawsze chroni przed zakażeniem, to prawie zawsze chcroni przed ciężkim bądź śmiertelnym przebiegiem choroby.
3. Załatwianie spraw urzędowych (nie tylko zdalnie).

Gdzie szukać pomocy?

– Szczególnie zagrożone są osoby najstarsze i samotne. W tym przypadku dużym wyzwaniem stają się najprostsze czynności, jak kupno żywności, leków czy też kwestie psychologiczne związane z długim odosobnieniem – podkreśla prezydent Marcin Krupa. – Dlatego przypominam, że realizujemy szereg działań antykryzysowych adresowanych w szczególności do osób najbardziej potrzebujących. Jednym z nich jest „Pogotowie zakupowe”. Wszyscy mieszkańcy mogą również skorzystać
z pomocy psychologicznej, czy Srebrnego Telefonu – dodaje prezydent i przypomina, by nie wstydzić się, prosić o pomoc.

Jeżeli przebywasz w izolacji spowodowanej zakażeniem wirusem COVID-19 i jesteś osobą powyżej 60. roku życia, niepełnosprawną, samotną bądź niesamodzielną lub nie masz możliwości zapewnienia sobie wyżywienia we własnym zakresie, w celu uzyskania pomocy możesz zadzwonić pod numer tel. 32 251 69 00 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach (od poniedziałku do piątku, od godz. 7.30 do godz. 15.30).

Pomoc udzielana jest w formie paczek żywnościowych i higienicznych zawierających podstawowe produkty niezbędne do przetrwania okresu izolacji.

Czynny jest również Telefon Zaufania dla Seniorów 796 970 686 (dostępny w godzinach 16.00-19.00 od poniedziałku do piątku). Seniorzy mogą otrzymać zdalne wsparcie psychologiczne za pośrednictwem wideokomunikatorów oraz poprzez rozmowę telefoniczną.
W Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach można nawiązać zdalny kontakt telefonicznie: 32 251 15 99, 669 777 008, 601 158 007, 506 041 200, 506 041 100, z możliwością kontaktu przez komunikator WhatsApp i video, jak również mailowo: [email protected]

Dyżury psychologów i interwentów odbywają się w godzinach 8.00-19.00 (od poniedziałku do piątku).

W Centrum Poradnictwa Specjalistycznego Metodyki i Strategii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej kontakt telefoniczny: 572 333 751, 725 150 086. Oba telefony dają możliwość kontaktu przez komunikator WhatsApp i video.
Dyżury psychologów odbywają się w godzinach 8.00-17.30 (od poniedziałku do piątku).

Szczepimy się

Jedną z ważniejszych rzeczy, które każdy z nas może zrobić w walce z koronawirusem to szczepienie – potwierdzają to naukowcy na całym świecie. Ponad 64% mieszkańców Katowic jest już zaszczepionych. Przypominamy, że są trzy sposoby, aby zapisać się na szczepienie: za pośrednictwem infolinii 989, on-line przez Internetowe Konto Pacjenta (https://pacjent.gov.pl/) lub w punkcie szczepień.

– Korzyści płynące ze szczepienia są niepodważalne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Mówią o tym nie tylko naukowcy i lekarze, ale też dane statystyczne.

Jak dodaje prezydenty: – Wśród osób hospitalizowanych i tych, które niestety zmarły na COVID-19 zdecydowaną większość stanowią osoby niezaszczepione. Szczepienie się jest wyrazem osobistej odpowiedzialności – bo szczepionki chronią nas, naszych bliskich, znajomych i współpracowników. Dlatego z wielkim smutkiem, a jednocześnie przerażeniem obserwuję w debacie publicznej wypowiedzi nawołujące do sprzeciwu wobec szczepień, sprzeciwu wobec noszenia maseczek czy też przestrzegania podstawowych obostrzeń sanitarnych. Takie działania są nie tylko wyrazem pogardy wobec personelu medycznego heroicznie walczącego o życie i zdrowie milionów Polek i Polaków – ale także przyczyniają się do tego, że dzienne statystyki zgonów i zachorowań wciąż są bardzo wysokie – przypomina Marcin Krupa.

Miasto Katowice oferuje wsparcie w zakresie transportu na szczepienie. Jest to specjalny transport z domu pacjenta do wybranego punktu szczepień, a także pomoc asystenta, który może wspomóc pacjenta przy m.in. ubieraniu, poruszaniu się, wypełnieniu koniecznej dokumentacji, załatwieniu formalności w punkcie szczepień – to oferta katowickiego MOPSu.

Ze specjalnego transportu mogą skorzystać:
osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami,
osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień.

Informacje w zakresie transportu na szczepienie można uzyskać telefonicznie pod numerem telefonu: 32 251 69 00 – infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Załatwianie spraw urzędowych

Urząd Miasta Katowice utrzymuje bezpośrednią, limitowaną obsługę mieszkańców – związaną z osobistą wizytą w urzędzie. – Sprawy urzędowe można załatwiać osobiście w urzędzie, natomiast apelujemy, by kontakt bezpośredni ograniczać do minimum. Z uwagi na obowiązujące rozporządzenie, a także sytuację epidemiologiczną sugerujemy, by jeśli jest to tylko możliwe sprawy załatwiać przez Internet. Posiadając profil zaufany mamy możliwość wysłania do Urzędu Miasta Katowice wniosku drogą elektroniczną, np. w celu zgłoszenia zbycia pojazdu, wniosku o rejestrację pojazdu, odpisu aktu stanu cywilnego, wydanie zaświadczenia z akt meldunkowych, wymeldowania, deklaracji śmieciowej – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta. Przypomina ona, że wiele banków, w ramach bankowości internetowej, pozwala na założenie profilu zaufanego.

Bezpośrednia obsługa interesantów jest prowadzona w:
Biurze Obsługi Mieszkańców – Rynek 1,
Miejskim Centrum Energii przy ul. Młyńskiej 2,
Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Francuskiej 70,
Urzędzie Stanu Cywilnego – plac Wolności 12a.

Obowiązują limity liczby osób przebywających w sali obsługi, tj. maksymalnie 1 osoba na jedno stanowisko obsługi). Obowiązują też wymogi sanitarne (tj. zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, utrzymanie 2 m dystansu między osobami).

Wspomniane placówki czynne są w następujących godzinach:
poniedziałek, czwartek:: 7.30-17.00
wtorek, środa: 7.30-15.30
piątek: 7.30-14.00.

Kontakt telefoniczny z pracownikami urzędu jest możliwy w godzinach:
od poniedziałku do środy: 7.30-15.30, czwartek: 7.30-17.00, piątek: 7.30-14.00.

– Sytuacja jest oczywiście dynamiczna. Na bieżąco śledzimy sytuację epidemiczną, nowe zasady wprowadzane na szczeblu rządowym, a prezydent Marcin Krupa jest w stałym kontakcie z prezydentami największych miast, by wymieniać się doświadczeniami. Wszelkie informacje dla mieszkańców są publikowane na specjalnym serwisie miejskim dedykowanym koronawirusowi pod adresem www.koronawirus.katowice.eu – dodaje rzecznik.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście). (MC)

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP UM Katowice.