Zaczyna się tegoroczne głosowanie nad tym, jak mają się zmienić Katowice.

Zaczyna się tegoroczne głosowanie nad tym, jak mają się zmienić Katowice.

4 września 2021 Wyłączono przez administrator

228 projektów lokalnych i 29 ogólnomiejskich.
Dzięki budżetowi obywatelskiemu – wszystko w rękach mieszkańców.
Kto nie głosuje, ten niech nie narzeka, że w mieście dzieje się nie tak, jakby sobie życzył.
Przypomnijmy: wodne place zabaw czy tężnię solankową.
Tegoroczne projekty również są warte naszych głosów.

***

Mieszkańcy proponują – mieszkańcy decydują. To, w największym skrócie, zasady, którymi kieruje się budżet obywatelski.

– W dotychczasowych siedmiu edycjach mieszkańcy wybrali łącznie aż 873 projekty, z których miejskie służby zrealizowały już prawie 750 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Głosujemy od 6 do 19 września.

W tym roku znów będziemy mieli do wyboru kilkaset projektów. W tym roku najchętniej zgłaszaliśmy pomysły związane z dzielnicami. Na przykład, by dokupić książki do miejskich bibliotek, sfinansować organizację dzielnicowych wydarzeń kulturalnych.

Sporo propozycji dotyczyło remontów dróg i budowy nowych miejsc parkingowych. Wśród propozycji – budowa ścianki tenisowej w Dolinie Trzech Stawów, wielofunkcyjnego boiska na Burowcu czy ławek fitness w parku Murckowskim.

Wiele pomysłów zgłaszali rowerzyści. Chodziło o nowe stacje roweru miejskiego czy wymianę nawierzchni ścieżek rowerowych.

W Ligocie, Panewnikach, Brynowie, na os. Zgrzebnioka czy Giszowcu proponowano wyznaczenie pasów dla ruchu rowerowego czy modernizację skrzyżowań pozwalającą na ich bezpieczniejsze przejeżdżanie na rowerze.

Wśród propozycji są nowe place zabaw. Tradycyjne, jak i takie, których jeszcze nie było.

Jest więc szansa, że pojawi się strefa zabaw i rekreacji w ramach ekologicznej siłowni typu parkour w Ligocie-Panewnikach, naukowy plac zabaw na osiedlu Paderewskiego-Muchowiec czy interaktywna gra plenerowa Yalp Memo w parku Bolina (Janów-Nikiszowiec).

Mieszkańcy Bogucic, Dąbrówki Małej czy Zarzecza liczą na to, że za pieniądze z budżetu obywatelskiego w ich dzielnicach pojawią się kolejne kamery monitoringu miejskiego.

Wśród propozycji jest sfinansowanie zakupu kolejnych fotopułapek, które byłyby zakładane w katowickich lasach. Fotopułapki są bardzo skuteczną bronią w zwalczaniu procederu wyrzucania śmieci do lasu.

W tym roku znowu możemy głosować za pośrednictwem komputera czy smartfona. W dzielnicach pojawią się mobilne punkty głosowania a taki stacjonarny punkt znajdować się ma w Biurze Obsługi Mieszkańców w budynku Urzędu Miasta Katowice przy Rynku 1.

Wszystkie ważne informacje, dotyczące głosowania na projekty budżetu obywatelskiego, jak i lista projektów, znajdują się na stronie internetowej katowickiego magistratu (Katowice.eu) w zakładce „Budżet Obywatelski”.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za BP UM Katowice. Fot. Radosław Kaźmierczak.