Mieszkanie za remont – ta popularna akcja ponownie ruszyła w Katowicach.

Mieszkanie za remont – ta popularna akcja ponownie ruszyła w Katowicach.

15 września 2021 Wyłącz przez administrator

Tym razem do wyboru jest 50 mieszkań w różnych częściach miasta.
Na liście są mieszkania zarówno małe, jak i duże, w bardzo atrakcyjnych miejscach.

***

Zaglądamy więc na listę. Widzimy tam np. następujące ulice: Koszalińską, Panewnicką, Piotrowicką, Skłodowskiej, Sienkiewicza, Plebiscytową, Mikołowską, Kościuszki.

Jest w czym wybierać również gdy chodzi o metraż. Na liście sąsiadują ze sobą np. mieszkanie o powierzchni 73,5 mkw, z mieszkaniem mającym powierzchnię 23,42 mkw.

– Program „Mieszkanie za remont” jest bardzo ważny dla miasta, bo pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się również przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując mieszkanie do remontu meldują się w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście, a to bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak podkreśla najemcy mają możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania – już po pięciu latach zamieszkiwania w nim. Miasto wprowadziło także zapisy, które zwiększają szanse tzw. singli na „mieszkanie za remont”.
Wcześniej osoby mieszkające samotnie mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy wielkim zainteresowaniu, były niewielkie. Większe szanse mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.
Dodatkowe punkty przyznaje się osobom, które już mieszkają w Katowicach.

Cena najmu za 1 mkw waha się od 3,21 zł do 7,65 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania. Mieszkania znajdują się w śródmieściu, Janowie, Dąbrówce Małej, Ligocie, Piotrowicach i Szopienicach.

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania.

Po drugie – należy spełnić kryterium dochodowe. Przykładowo – dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1876,32 zł do 5003,52 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1250,88 zł do 3252,29 zł.
Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego.

Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Pod uwagę brana jest m.in.: aktualna powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na jedną osobę, liczba osób zamieszkujących dany lokal, kwestia posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności.

Oglądanie lokali możliwe jest po uzgodnieniu terminu z właściwym Oddziałem Eksploatacji Budynków (OEB) KZGM w Katowicach od 15.09.2021 r. do 1.10.2021 r. Telefony kontaktowe podane są na liście – obok każdego mieszkania.

Lista lokali i wszystkie pozostałe ważne informacje – KLIKNIJ

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***