„Książka za worek śmieci”.

„Książka za worek śmieci”.

15 września 2021 Wyłącz przez administrator

Wspólne sprzątanie w Katowicach i innych miastach wojewódzkich kraju.
W zamian za zebrane śmieci – książki.

***

Już 18 września odbędzie się ogólnopolska edycja akcji „Książka za worek śmieci”. Wspólne sprzątanie odbędzie się tego dnia w 16 wojewódzkich miast Polski, w tym w Katowicach.

Osoby, które jako pierwsze wypełnią formularz rejestracyjny, a w dniu wydarzenia wezmą udział we wspólnym sprzątaniu, otrzymają książki.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji.

Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki.

– Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju” – wspomina pani Anna. – Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia.

Jak przyłączyć się do akcji „Książka za worek śmieci w Katowicach?”

Katowice już po raz drugi znalazły się na mapie akcji „Książka za worek śmieci”.

W ramach akcji, 18 września sprzątane będą tereny zielone przy Stawie Maroko, na osiedlu Tysiąclecia (start o godz. 10). Żeby wziąć w niej udział należy dołączyć do wydarzenia na Facebooku, w którym zamieszczone są wszystkie niezbędne informacje dotyczące akcji, w tym link do rejestracji.

LINK DO WYDARZENIA:
https://www.facebook.com/events/427915291980896

LINK DO REJESTRACJI:
https://forms.gle/i8Y4RWgP7patEiXq5

Na zarejestrowanych uczestników wydarzenia czeka w Katowicach 50 książek, a w całej Polsce aż 1000. Otrzymają je Ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział w wydarzeniu i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu.

Uczestnikiem wydarzenia może być osoba dorosła. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych.

Dla nich przeznaczono dodatkową pulę książek.

– W miejscu zbiórki, na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz symbolicznych książek, wręczą każdemu rękawice oraz worki, niezbędne do sprzątania w terenie – wyjaśnia Anna Jaklewicz, organizatorka akcji.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***