Katowicki radny jest bohaterem trzech narodów. Uratował tysiące ludzi, co sam przypłacił życiem. Poczta Polska uhonorowała go znaczkiem.

Katowicki radny jest bohaterem trzech narodów. Uratował tysiące ludzi, co sam przypłacił życiem. Poczta Polska uhonorowała go znaczkiem.

28 lipca 2019 Wyłączono przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Był Ślązakiem, powstańcem śląskim, dziennikarzem, działaczem społecznym i samorządowym. Świat nazwał Henryka Sławika ?drugim Schindlerem?. Teraz jego postać przypomina Poczta Polska, która wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający słynnego Ślązaka.

Henryk Sławik jako były powstaniec śląski znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie po wkroczeniu wojsk niemieckich. Pod koniec września przedostał się na Węgry.

Tam, w obozie dla uchodźców zetknął się z Józsefem Antallem, węgierskim komisarzem rządowym do spraw uchodźczych, dzięki któremu objął funkcję prezesa Komitetu Obywatelskiego dla Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. W latach 1940?1944 Sławikowi i Antallowi udało się uratować co najmniej 5 tys. polskich Żydów.

Po wkroczeniu Niemców na Węgry w lipcu 1944 r. Sławik i Antall trafili w ręce gestapo. Niemcy, którzy zorientowali się, jaka była prawdziwa działalność Sławika pragnęli uzyskać od niego zeznania obciążające Józsefa Antalla.

Sławik całą odpowiedzialność wziął na siebie. Został powieszony 23 sierpnia 1944 r. w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen.

W 1990 uhonorowany został tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przez izraelski Instytut Jad Waszem. Został też okrzyknięty bohaterem trzech narodów.

– Poczta Polska upamiętnia na znaczkach i kartkach pocztowych Polaków, którzy szczególnie zapisali się na kartach naszej historii. Henryk Sławik należy do tego grona. Mam nadzieję, że znaczek pocztowy wydany w milionowym nakładzie przyczyni się do upamiętnienia postaci Henryka Sławika ? powiedział Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC w limitowanej wersji. Koperta taka wydawana jest w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej fotografia przedstawiająca budynek węgierskiego parlamentu w Budapeszcie.