Inni zazdroszczą pomysłów

2 marca 2018 0 przez administrator

Miliony w rękach mieszkańców. Katowice na pierwszym miejscu wśród wszystkich miast wojewódzkich w Polsce.

Prezydent miasta podpisał dziś zarządzenie, zgodnie z którym budżet obywatelski Katowic tym razem wyniesie aż 22,5 mln. zł. To bardzo dużo, ba, to najwięcej spośród wszystkich miast wojewódzkich.

Pieniądze to jedno, a pomysły to drugie. Inne miasta zazdroszczą katowiczanom pomysłów. Wodny plac zabaw w Dolinie Trzech Stawów okazał się hitem na skalę regionalną. Sądząc po wizualizacjach, powstająca na Zadolu tężnia solankowa też będzie sporą atrakcją.

Ludzie wskazywali również mniej oryginalne sposoby wydania pieniędzy z budżetu obywatelskiego.

– W ramach jego czterech poprzednich edycji katowiczanie wybrali łącznie aż 473 projekty, z których już ponad 320 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, czy właśnie wodny plac zabaw – wymienia prezydent Marcin Krupa.

Dlatego też suma oddana do dyspozycji mieszkańców została przez władze miasta zwiększona i dziś, w przeliczeniu na jednego obywatela miasta, jest największa spośród wszystkich miast wojewódzkich.

Od tego roku każdy katowiczanin będzie mógł współdecydować o tym, na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Limit wieku został bowiem zniesiony. Dozwolone będzie głosowanie przez rodziców również w imieniu maleńkiego, np. rocznego dziecka. Ta zmiana daje też wszystkim uczniom możliwość wspierania projektów korzystnych dla ich szkoły, dotyczących jej najbliższego otoczenia, podwórek, osiedli.

Ze względu na najwyższą frekwencję, przekraczającą 35,5 proc., Murcki otrzymały dodatkowe 130 tys. zł do wykorzystania na projekty dotyczące tej dzielnicy. W tym roku również będą nagradzane dzielnice, gdzie w głosowaniu weźmie udział największa liczba mieszkańców.

Projekty można zgłaszać od 12 marca do 11 maja. W przypadku zadań lokalnych wnioskodawca musi być zameldowany na terenie jednostki pomocniczej, której dotyczy jego wniosek oraz zebrać przynajmniej 15 podpisów innych osób zameldowanych w tej samej jednostce. Projekty ogólnomiejskie mogą składać osoby zameldowane w Katowicach, które zbiorą min. 45 podpisów zameldowanych w naszym mieście mieszkańców. Uprawniony mieszkaniec może złożyć oraz poprzeć dowolną ilość wniosków.

Zgłaszane projekty powinny być zlokalizowane na terenach miejskich, Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym miasta Katowice, gruntach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych, Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz na terenach Skarbu Państwa lub miasta Katowice, będących w użytkowaniu wieczystym powyższych podmiotów. Wnioskodawca ma możliwość wskazania lokalizacji alternatywnej projektu, na wypadek gdyby główna lokalizacja nie pozwalała na jego realizację.

Wnioski można składać od 12 marca do 11 maja osobiście w Wydziale Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice przy ul. Rynek 13 (II piętro, pok. 205), korespondencyjnie na adres Wydziału Komunikacji Społecznej lub elektronicznie: za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Miasta Katowice lub mailowo na adres [email protected]. Niezależnie od sposobu złożenia wniosku musi on przyjąć formę zgodną z formularzem dostępnym w Dzielnicowych Punktach Informacyjnych oraz na stronie www.bo.katowice.eu. Przypominamy, że kolejność zgłoszenia wniosku decyduje nie tylko o numerze identyfikacyjnym projektu i umiejscowieniu go na późniejszych listach do głosowania, ale również – w przypadku braku możliwości realizacji zadań, które zdobyły równą liczbę głosów – decyduje o tym, które z nich będzie przeznaczone do realizacji.

***
Wchodź bezpośrednio na
https://katowicedzis.pl/
Warto – znajdziesz więcej.

Fot. UM Katowice. Na zdjęciu Festyn Integracyjny „Dni Podlesia”.