Większa niż planowano

25 stycznia 2018 0 przez administrator

Ruszają prace przy budowie tężni solankowej.

Plac pod budowę tężni solankowej na Zadolu został już przekazany wykonawcy. Przedwczoraj zgłosił on rozpoczęcie robót. Tężnia powstanie w parku na Zadolu. Tę inwestycję wybrali mieszkańcy Katowic, głosujący nad realizacją budżetu obywatelskiego. Pomysł budowy tężni uzyskał poparcie ponad 15 tys. osób.

Tężnia stanie się miejscem relaksu, lecz nie tylko. Pobyt w niej wskazany jest w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych czy nadciśnienia. Powietrze w tężni nasycone będzie solankowym aerozolem.

– Z uwagi na walory zdrowotne tężni chcemy, by jak najwięcej osób mogło z niej jednocześnie korzystać. Zależy nam też na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Zdrowie mieszkańców Katowic to dla nas bardzo ważna inwestycja. Dlatego już na etapie projektowania postanowiliśmy, że tężnia będzie większa niż wynikałoby to z projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Oczywiście pomysłodawca budowy tężni zaakceptował takie zmiany – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Tężnia Solankowa na Zadolu będzie zarazem jedną z największych w regionie. Jej wymiary to prawie 7 metrów wysokości, ponad 37 metrów długości i ponad 11 metrów szerokości.

Wizualizacja: Modulor Architekci.