Wyczuje każde śmieci

24 stycznia 2018 0 przez administrator

Specjalnie wyposażonego drona wprowadzono do walki ze smogiem w Katowicach. Będzie namierzał tych, którzy domowe kotły i piece zmienili w kieszonkowe spalarnie śmieci. Pierwszy mandat padł już po godzinie od startu urządzenia.

Dron wzbił się w powietrze i po godzinie już natrafił na pierwszego truciciela. Przeprowadził analizę chemiczną dymu. Przekazał na ziemię meldunek – tu się spala niedozwolone materiały. Truciciel otrzymał mandat wynoszący 500 zł. Koszt działalności przydomowej spalarni śmieci gwałtownie skoczył w górę.

Urządzenie na razie jest testowane. To wspólne przedsięwzięcie dwóch miast: Katowic i Gliwic, a także Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla oraz firmy zajmującej się bezzałogowymi systemami latającymi. Testy trwać mają kilka tygodni. 

? Ciągle poszukujemy sposobów na skuteczniejszą walkę ze źródłami smogu, dlatego pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję współpracy. Korzyści są wzajemne, ponieważ producent weryfikuje użyteczność i skuteczność swojej koncepcji, a my możemy bezpłatnie przetestować tego typu rozwiązanie przed ewentualnym zakupem podobnego urządzenia w przyszłości ? mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Docelowo dron będzie skanował znaczne obszary miasta informując operatora o prawdopodobnym wykorzystaniu niedozwolonego paliwa. O ile oczywiście bez zarzutu przejdzie okres testowy. 

Fot. UM Katowice.