Samochody zamiast drzew

28 grudnia 2017 0 przez administrator

Otrzymaliśmy dosyć szokującą dokumentację. Przy okazji remontu parkingów Legendia poprosiła o zgodę na wycięcie szlachetnych gatunków drzew. Pod topór poszły m.in. klony srebrzyste, jawory, jesiony wyniosłe i dąb. Ich liczba przeraża, a uzasadnienie wycinki jest co najmniej dyskusyjne.

Wprowadzając się do Parku Śląskiego spółka Tatra Mountain Resort obiecywała, że będzie opiekowała się zastaną tam roślinnością, a w zamian za każde wycięte drzewo czy krzew, zostanie zasadzone kolejne. Recz co prawda dotyczy drzew znajdujących się na obrzeżach Parku – przy parkingach Legednii – dawniej Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Pierwsze pismo w tej sprawie pochodzi z końca marca 2016 r. Już wtedy planowano wycinkę. Na wniosek Śląskiego Wesołego Miasteczka wyraził na nią zgodę zarząd woj. śląskiego – właściciel terenu.

Na początku marca 2017 r. prezydent Chorzowa otrzmał wniosek o zgodę na wycięcie drzew. Uzasadnienie: „budowa i modernizacja parkingu; zły stan fitosanitarny drzew – drzewa grożą zawaleniem”.

7 listopada została wydana zgoda na wycinkę drzew przy Legendii. W zamian za wycięcie 77 pni, Legendia ma posadzić 100 krzewów i 30 nowych drzew: grabów, wiśni, dębów, świerków, jodeł i lip. Fragment uzasadnienia: „Zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia”.

Pod topór poszły drzewa szlachetne: kilkadziesiąt jaworów, lipa szerokolistna, jesiony wyniosłe, klony srebrzyste, zwyczajne i jesionolistne, dąb bezszypułkowy. A także jedna brzoza.

Drzewa przegrały z samochodami. Zrozumiałe, że przyjeżdżające do Legendii tłumy muszą gdzieś parkować. Być może prawdą jest, że prawie 80 drzew, które akurat przeszkadzały w rozbudowie parkingu, były to przysłowiowe zdechlaki. Szkoda tylko, że zamiast nich, w innych częściach Parku, Legendia nie zasadzi co najmniej takiej samej liczby drzew. Krzewy to nie to samo.

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje zdjęcie na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook – wiadomości.

Na zdjęciu: Okolica, gdzie drzewa poszły pod topór, była zalesiana w 2001 r. Fot. Jacek Cieplok, Ratujmy Park Śląski.