Własne cztery kąty – kupno mieszkania w Katowicach czy w innych miastach metropolii?

Własne cztery kąty – kupno mieszkania w Katowicach czy w innych miastach metropolii?

21 kwietnia 2024 Wyłączono przez administrator

Bardzo ciekawy raport.

***

Jest drogo a będzie coraz drożej. Wzrost cen jest bardzo znaczący.

Czy to znaczy, że mieszkanie – produkt pierwszej potrzeby – to dobro dostępne tylko dla bogaczy?

Ponad 10,6 tys. zł zapłacimy za metr kwadratowy mieszkania w Aglomeracji Katowickiej. Rok do roku to wzrost o 18%.

RynekPierwotny.pl zbadał sytuację w Katowicach i innych miastach metropolii. Nie napawa ona optymizmem, choć nowe domy i budynki mieszkalne rosną niczym grzyby po deszczu. I nie jest to czcza przesada.

Kogo na nie stać? Zapewne tych, dla których własne mieszkanie nie jest żadnym problemem. Nowe mieszkania to lokata kapitału – często dla osób, które mieszkają gdzie indziej, nawet w innych krajach.

Średnia cena za m kw. rośnie, gdy do oferty wprowadzane są mieszkania z ceną powyżej średniej. Takich nieruchomości w aglomeracji katowickiej nie brakuje.

Deweloperzy podnoszą ceny także dlatego, że rosną koszty budowy. Nie bez znaczenia jest również malejąca baza gruntów i wysokie ceny ich zakupu.

Warto również zwrócić uwagę na rozkład cen w podziale na poszczególne pokoje. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii najdroższe są kawalerki.

W marcu br. m kw. takiego M wynosił niemal 13,3 tys. zł. Najmniej zapłacimy za duże mieszkanie, czteropokojowe i większe. Takie lokum kosztuje średnio 9 702 zł/m kw.

Ostatnie dwa kwartały przyniosły w Aglomeracji Katowickiej wzrost oferty mieszkań. W październiku 2023 roku kupujący mogli wybierać spośród 5,6 tys. M.

Aktualnie ta pula wzrosła do blisko 7,5 tys. Akurat to – to dobry znak. Im większa podaż mieszkań, tym mniejsza presja na wzrost cen. lokali.

Aby średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym przestała rosnąć, deweloperzy musieliby radykalnie zwiększyć podaż lokali w tzw. segmencie popularnym. Czy przyczyni się do tego nowy program “Kredyt Mieszkaniowy na Start”?

Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, ceny mieszkań najpewniej i tak będą rosły niezależnie od nowego programu wsparcia kredytobiorców. I to z przyczyn często niezależnych od deweloperów (polecamy: ceny aktualnych cen mieszkań w Katowicach wg strony rynekpierwotny.pl https://rynekpierwotny.pl/ceny/mieszkania/katowice/).
Natomiast wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie firm deweloperskich może wyhamować, jeśli spełnione zostaną dwa warunki.

Po pierwsze, wzrośnie oferta mieszkań. Jest szansa, że ten warunek zostanie spełniony.
Niestety, o wiele trudniej będzie spełnić drugi warunek, czyli ceny mieszkań wprowadzanych na rynek będą adekwatne do możliwości kupujących, którzy posiłkują się kredytem. Może się do tego przyczynić w jakimś stopniu nowy program „Kredyt Mieszkaniowy na Start”.

Poniżej, pod blokiem inf. red., bardzo ciekawy zestaw informacji graficznych.

***

Szokujący temat. Zobacz film poniżej. Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

 

Za mat. pras. rynekpierwotny.pl