„Nie składamy parasolek” i „Wolne sądy” w sztuce.

„Nie składamy parasolek” i „Wolne sądy” w sztuce.

21 kwietnia 2024 Wyłączono przez administrator

Bardzo ciekawa wystawa w Katowicach.

***

W powstających współcześnie dziełach sztuki odzwierciedla się bezpośrednio dyskurs władzy obecny w filozofii, ujawniając wieloaspektowość zarysowanego w tym dyskursie problemu. By zobrazować wielość związanych z nim możliwości kuratorki organizowanej w Galerii Szyb Wilson wystawy, Monika Paca-Bros i Irma Kozina zaproponowały współpracę wybitnym polskim twórcom, głównie malarzom, rysownikom, grafikom i rzeźbiarzom, ale także artystom sięgającym po media cyfrowe.

2

Zaproszenie organizatorek życzliwie przyjęli: Zbigniew Bajek, Piotr Desperak, Karolina Fabia, Ilona Kanclerz, Pavlo Kazmin, Tomasz Koclęga, Bogdan Król, Marek Kuś, Karolina Lefek, Michał Minor, Marian Oslislo, Joanna Rudzińska, Monika Szwed, Lesław Tetla, a także uczestniczki oraz uczestnicy protestów społecznych kształtujących dzisiejsze życie polityczne, zwłaszcza zaś tzw. Czarnych Marszów i Wolnych Sądów, podczas których eksponowano pomysłowo opracowane banery.

3

Każdy z zaproszonych twórców odniósł się do innego aspektu zanurzenia człowieka w dyskursie władzy.

Dla Zbigniewa Bajka istotą wydaje się indywidualna reakcja na wydarzenia związane z destrukcją starej struktury rządzenia i pojawianiem się nowej, toteż dostarczył na wystawę swoistego rodzaju pamiętniki wizualne sporządzone w latach 1982-1984, które pozwalają śledzić wpływ konfliktów związanych z dyskursem władzy na jego stan emocjonalny, odczytywany w autoportretach.

4

Z kolei Piotr Desperak zajął się przetworzeniem na malarstwo kadrów z buntów społecznych, zapisanych przez dokumentalistów raportujących obserwowane przez nich wydarzenia.

W obrazach Desperaka naładowane emocjami sceny nabierają dodatkowego waloru, wynikającego z ich przetworzenia na język sztuki.

5

Karolina Fabia sięgnęła do analizowanego przez Arendt wątku chrześcijaństwa w kontekście dyskursu władzy.

Ilona Kanclerz zadaje swoim widzom zagadkę intelektualną, prowokując do przemyśleń, na ile urna wyborcza może się przekształcić w trumnę, w której sytuują się prochy powstałe po ostatecznym unicestwieniu marzeń i pragnień wyborców.

6

Pavlo Kazmin zawsze podkreśla, że jako artysta narodził się na Euromajdanie. Był zaangażowany w protesty Ukraińców sprzeciwiających się władzy Wiktora Janukowicza.

Do rzeczywistych wydarzeń nawiązuje również instalacja Lesława Tetli, dokumentująca obóz dla syryjskich uchodźców zorganizowany na greckiej wyspie Leros.

7

Kwestia walki o wolność i zaangażowania w działania polityczne pojawiła się w dziełach Mariana Oslislo i Michała Minora.

Bardziej uniwersalne przesłanie mają rzeźby Tomasza Koclęgi, odnoszące się do abstrakcyjnych sytuacji, w których człowiek sam siebie zniewala.

8

Wystawa w Galerii Szyb Wilson w Katowicach „Antypody. Wobec dyskursu władzy”
Kuratorki: Irma Kozina, Monika Paca-Bros
Wernisaż: 26 kwietnia 2024 r. Wystawa potrwa do końca lipca 2024 r.

„Jesteśmy poddani produkcji prawdy przez władzę i nie możemy sprawować władzy inaczej jak tylko przez produkcję prawdy (…). Władza nigdy nie zaprzestaje swej ingerencji, swej inkwizycji, swej rejestracji prawdy. Ona instytucjonalizuje, profesjonalizuje i nagradza jej poszukiwania”.
Michel Foucalt

***

Szokujący temat. Zobacz film poniżej. Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***