Czy w mojej okolicy jest światłowód? Podpowiadamy, jak sprawdzić zasięg w Katowicach?

Czy w mojej okolicy jest światłowód? Podpowiadamy, jak sprawdzić zasięg w Katowicach?

7 grudnia 2023 Wyłączono przez administrator

Internet światłowodowy gwarantuje wysoką jakość połączenia, zarówno w zakresie szybkości, jak i stabilności. Lubi duże aglomeracje i działa w nich doskonale. Właśnie dlatego, na terenie aglomeracji górnośląskiej i w samych Katowicach zainteresowanie dostępem do tej technologii jest olbrzymie. Podpowiadamy, jak szybko i pewnie sprawdzić dostępność instalacji światłowodowej w określonym miejscu. 

W każdym miejscu na mapie Górnego Śląska można zwykle znaleźć materiały reklamowe co najmniej kilku lokalnych providerów. Jeśli ich siedziby znajdują się blisko miejsca, które nas interesuje, dobrym pomysłem będzie na pewno podjęcie próby kontaktu mailowego i złożenie bezpośredniego zapytania. W teorii ta prosta czynność powinna wystarczyć, by uzyskać interesującą nas informację. W praktyce jednak jest to bardziej złożona kwestia. 

 

Pytanie u źródła – zapytaj dostawcę internetu

Mniejsze firmy siłą rzeczy mają ograniczone możliwości, kiedy porówna się je z największymi graczami na rynku, np. dużymi operatorami komunikacyjnymi. Mają bardzo symboliczne budżety na rozwój, nie najlepszą obsługę klienta i – przede wszystkim – nie posiadają własnej infrastruktury. Wynika z tego, że nawet jeśli nie będziemy chcieli skorzystać z oferty dużej, ogólnopolskiej marki, to i tak ostatecznie nasze zapytanie u niej wyląduje. Pozostanie nam wtedy zdecydować, czy potrzebujemy w rozmowach pośredników i wyższych kosztów, czy też wolimy od razu załatwić sprawę z firmą, która posiada instalację w interesującej nas okolicy. Kontakt z firmą trzecią zawsze niesie z sobą ryzyko, że zostaniemy wprowadzeni w błąd lub stracimy dużo czasu, czekając na odpowiedź 

 

Wybór większego partnera ma więc decydujący wpływ na szybkość, rzetelność i tryb uzyskiwania potrzebnej nam wiedzy. Światłowód Katowice oplótł gęstą siecią przewodów, stacji i czujników, co powoduje w konsekwencji, że duża część informacji jest dla nas dostępna o każdej porze dnia i nocy, automatycznie i bez udziału osób trzecich. Duży operator ma rozwiązania do automatycznej obsługi klienta i kontaktując się z nim, nie jesteśmy zdani na zależność od dostępności jednej lub kilku osób z biura małej firmy. 

 

Światłowód pod dobrym adresem 

Najwięksi gracze na rynku oferują zwykle co najmniej jedno rozwiązanie, którym możemy szybko i automatycznie sprawdzić dostępność sieci światłowodowej w określonej lokalizacji. W przypadku np. Play, można to zrobić na dwa sposoby: wpisując adres do specjalnego formularza lub śledząc mapkę zasięgu. Nie wyczerpuje to oczywiście wszystkich możliwości, bo w przypadku negatywnej informacji zwrotnej można także podjąć kontakt z biurem obsługi klienta i zapytać, czy sytuacja ma szansę zmienić się w najbliższym czasie. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju Katowic i całej aglomeracji, jest to bardzo zasadne – istnieje szansa, że do momentu naszej przeprowadzki instalacja światłowodowa już zostanie doprowadzona w wybrane miejsce. 

 

Szerszy plan na światłowód 

W przypadku dużych inwestycji (np. przenosin całego biura, siedziby firmy, itd.) często dobrą praktyką może się okazać myślenie przyszłościowe. Lokalizacje, które dziś są jedynie ciągiem znaków i punktem na mapie, a mają się zamienić w osiedla mieszkalne lub centra handlowe dopiero za jakiś czas, nie są wcale spisane na straty w kontekście przyłączenia do szybkiej i niezawodnej sieci. Światłowód lubi tłok, miejsca o dużym zagęszczeniu skupisk ludzkich, sklepów, magazynów, biur, etc. Stolica Górnego Śląska wypada pod tym względem bardzo dobrze. Z reguły więc nie ma na mapie tego obszaru miejsc, gdzie w przeciągu najbliższego czasu instalacja tego typu nie jest w planach. Musiałoby to być bardzo niewielkie i odludne miejsce, położone z dala od osiedli mieszkaniowych. W dodatku, na naszą korzyść gra tutaj także położenie względem innych sieci – jeśli określona lokalizacja znajduje się na odcinku pomiędzy np. dwoma dobrze okablowanymi osiedlami, podpięcie w niej światłowodu jest tylko kwestią czasu. 

 

Niezależnie od tego, do czego Internet światłowodowy miałby być używany – celów biznesowych, łączności, gier – pozostaje najbardziej korzystnym rozwiązaniem telekomunikacyjnym dla wymagających użytkowników. Każdy plan przenosin miejsca swojej aktywności, prywatnej lub zawodowej, powinien rozpocząć się od ustalenia możliwości podpięcia łącza tego typu. Powinno to być zawsze kluczowym kryterium oceny atrakcyjności określonych lokalizacji. Zdawanie się na rozwiązania bardziej zawodne i mniej efektywne może wywołać straty, znacznie wyższe niż potencjalne oszczędności. 

 

 

 

 

Materiał naszego partnera.