Na kilka chwil możesz być maszynistą.

Na kilka chwil możesz być maszynistą.

15 sierpnia 2023 Wyłączono przez administrator

To może być niezapomniana przygoda, nawet z lekkim dreszczykiem. Koleje Śląskie dysponują jedynym w Polsce symulatorem jazdy pociągu osobowego Elf 2/22 WEd. Każdy może wcielić się w rolę maszynisty.

***

Lato to czas wakacji, podróży i nowych doświadczeń. Dla wielu z nas oznacza to wylegiwanie się na plaży, górskie wędrówki czy zwiedzanie egzotycznych miejsc. Ale co powiecie na zupełnie inny rodzaj przygody? Na chwilę przeniesienia się w świat maszynistów pociągów i poczucia, jak to jest prowadzić wielotonową maszynę przez polskie krajobrazy?

Koleje Śląskie dysponują jedynym w kraju symulatorem jazdy pociągu osobowego Elf 2/22 WEd. To nie jest zwykła atrakcja, to prawdziwa podróż w głąb technologii kolejnictwa.

Symulator pojazdu kolejowego to odzwierciedlenie w skali 1:1 kabiny najnowszej generacji pociągu Elf 2/22 WEd. Wchodząc do środka, od razu czujesz, że jesteś w środku prawdziwego pociągu. Pulpit maszynisty, urządzenia, dźwignie, przyciski – wszystko jest dokładnie takie samo jak w rzeczywistości. Nawet dźwięki towarzyszące obsłudze urządzeń są autentyczne.

Ale to nie wszystko. Kabina symulatora jest posadowiona na specjalnej platformie ruchowej, która potrafi naśladować drgania, przyspieszenie, hamowanie, a nawet… wykolejenie pojazdu. Dzięki temu, siedząc w fotelu maszynisty, możemy poczuć, jak to jest prowadzić pociąg w różnych warunkach.

System wizualizacji 4K UHD oraz przestrzenny dźwięk dodają realizmu całemu doświadczeniu. Przez okna kabiny rozciąga się krajobraz, który zmienia się w zależności od trasy i warunków jazdy.

Jednak symulator to nie tylko zabawa. To także narzędzie do nauki i doskonalenia umiejętności. Oprogramowanie pozwala na symulację różnych incydentów i wypadków, z jakimi maszynista może się spotkać w trakcie swojej pracy. Od zderzenia z maszyną rolniczą na przejeździe kolejowym, po awarię systemów pociągu – wszystko można tu przećwiczyć.

To doskonała okazja, by zrozumieć, jak trudne i odpowiedzialne jest zawodowe prowadzenie pociągu. Symulator pozwala na przećwiczenie sytuacji ekstremalnych, z którymi maszynista spotyka się rzadko, ale które wymagają błyskawicznej reakcji i właściwego działania.

Czy jesteśmy zatem gotowi na tę kolejową przygodę? Nawet jeśli nigdy nie marzyliśmy o zostaniu maszynistą, to wizyta w symulatorze może być niezapomnianym doświadczeniem. To atrakcja, która nie musi być typowo wakacyjna. W końcu, kto z nas nie chciałby choć na chwilę poczuć się jak prawdziwy maszynista?

Kontakt w sprawie szkoleń na symulatorze pojazdu kolejowego:
[email protected]

A dla tych, którzy marzą, by rzeczywiście zostać maszynistami informacja poniżej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Informacja Kolei Śląskich

Jak zostać maszynistą?
Zawód maszynisty należy do grupy zawodów regulowanych. Aby móc prowadzić pociąg, kandydat musi spełnić określone wymagania dotyczące wieku, wykształcenia, być osobą niekaraną, stanu zdrowia- w tym wymogów fizycznych i psychicznych oraz odbyć odpowiednie szkolenia i zdać egzaminy. Co istotne, uprawnienia zdobyte w Polsce będą uznawane także w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
W Kolejach Śląskich działa Ośrodek Szkolenia Maszynistów, który jest profesjonalną jednostką uprawnioną do przeprowadzania szkoleń maszynistów i kandydatów na maszynistów na podstawie wpisu do „Rejestru ośrodków szkolenia” prowadzonego przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.
Warto wiedzieć, że dokumentami uprawniającymi maszynistę do prowadzenia pojazdu kolejowego są: licencja maszynisty oraz świadectwo maszynisty.
Licencja maszynisty – jest to dokument potwierdzający, że maszynista spełnia minimalne wymagania pod względem warunków zdrowotnych, wykształcenia oraz ogólnych umiejętności zawodowych. Licencja określa tożsamość maszynisty, wskazuje organ wydający dokument oraz okres ważności dokumentu.
Co niezwykle istotne- sama licencja nie uprawnia jej posiadacza do prowadzenia pojazdów kolejowych!
Świadectwo maszynisty – jest to dokument określający rodzaj infrastruktury, w obrębie której posiadacz jest uprawniony prowadzić pojazdy kolejowe oraz rodzaj taboru, do prowadzenia którego posiadacz jest uprawniony.
Ośrodek Szkolenia Kolei Śląskich posiada uprawnienia m. in. w zakresie:
przeprowadzania szkoleń na licencję maszynisty,
przeprowadzania szkoleń na świadectwo maszynisty,
szkolenia na symulatorze pojazdu kolejowego,
Ośrodek szkolenia Kolei Śląskich posiada:
w pełni wyposażone sale szkoleń,
doświadczoną kadrę dydaktyczną,
symulator pojazdu kolejowego ELF II (22Wed)
dostęp do bocznicy kolejowej i hali naprawczej taboru kolejowego,
dostęp do nowoczesnych pojazdów kolejowych.
Kandydaci na maszynistów po odbyciu szkolenia na licencję lub świadectwo maszynisty egzaminy zdają w CENTRUM EGZAMINOWANIA I MONITOROWANIA MASZYNISTÓW Urzędu Transportu Kolejowego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkoleń maszynistów i kandydatów na maszynistów to skontaktuj się z Kolejami Śląskimi pod nr tel. +48 727 030 172,
e-mail: oś[email protected]