Największa kolarska impreza w Polsce, Tour de Pologne, ponownie w Katowicach.

Największa kolarska impreza w Polsce, Tour de Pologne, ponownie w Katowicach.

30 lipca 2023 Wyłączono przez administrator

Tekst poniżej. Poniżej również bardzo szczegółowe informacje o utrudnieniach.

Tym razem będzie to 6. etap wyścigu – jazda indywidualna na czas. Wyścigi zawodowców poprzedzi ściganie się dzieci.

W związku z wydarzeniem, na trasie wyścigu wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. O wszystkich zmianach piszemy bardzo szczegołowo na końcu tekstu.

– To jest wielkie kolarskie święto i bardzo się cieszymy z tego, że Katowice są jego częścią. Apeluję do kierowców o cierpliwość i zrozumienie – mówi wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun.

Wiceprezydent podkreśla, że dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia ulic tylko do dnia wydarzenia, czyli do 3 sierpnia.

W tym roku, podobnie jak miało to miejsce dwa lata temu, na ulicach Katowic odbędzie się jazda indywidualna na czas. 3 sierpnia kolarze będą startować z ul. Olimpijskiej obok budynku NOSPR. Stamtąd pojadą w kierunku Zawodzia i Janowa, przejadą przez Nikiszowiec, później wjadą w Dolinę Trzech Stawów i ul. Francuską oraz ul. Damrota wrócą do ścisłego centrum Katowic (poniżej więcej o utrudnieniach).

Meta ulokowana zostanie na wysokości Spodka, przy Al. Korfantego. Tegoroczna trasa ma 16,6 km długości. Zawodnicy będą startowali co minutę, a ostatnich 10 zawodników co dwie minuty.

– Etap, który rozegrany zostanie w Katowicach przez kolarzy nazywany jest etapem prawdy. Tutaj każdy kolarz jedzie sam. Jest tylko on i jego czas, nie ma pomocy drużyny. Zachęcamy do kibicowania zawodnikom biorącym udział w szóstym etapie 80. Tour de Pologne – mówi dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang i dodaje: – Cieszymy, się że w trakcie wyścigu możemy pokazać jak Polska się zmienia. Przykładamy do tego naprawdę dużo uwagi. Transmisja dostępna jest w ponad 100 krajach na całym świecie.

Zawody profesjonalistów poprzedzone zostaną ściganiem się najmłodszych. Start i meta dziecięcych wyścigów zostanie zlokalizowana na al. Korfantego. Następnie najmłodsi zawodnicy przejadą oni ulicą Olimpijską, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawską, Szkolną, Moniuszki i znów wrócą na al. Korfantego.

Organizator przewidział limit do 100 zawodników w kategorii młodzik, 60 zawodniczek w kategorii młodziczka i 90 zawodników w kategorii żak i żakini, o przyjęciu decydowała kolejność zgłoszeń. Do wygrania są nagrody finansowe.

Poniżej: Zmiany w organizacji ruchu – komunikat organizatora.

***

Polecamy, gdyż warto: Prozdrowotne właściwości konopi. Dlaczego są popularne?

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Zmiany w organizacji ruchu – komunikat organizatora.

Dla tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Tour de Pologne, konieczne będzie wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu oraz transportu publicznego. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, jak również godzinami i terminami poszczególnych wyłączeń i objazdów.

W dniu wyścigu, czyli 3 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury. Od godz. 9.00 planowane jest zamknięcie takich ulic, jak: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawska, Szkolna, Moniuszki, Korfantego, aleja Roździeńskiego oraz od godz. 10.30 dodatkowo ulice 1 Maja, Bagienna, Magazynowa, Szopienicka, Gospodarcza, Zofii Nałkowskiej, Wyzwolenia, Krawczyka, Porcelanowa, Trzech Stawów, Francuska, Damrota. Prosimy o zwracanie uwagi na tymczasowe znaki zakazu zatrzymywania. Kierowcy, którzy pozostawią swoje pojazdy na trasie muszą się liczyć z tym, że mogą one zostać odholowane na koszt właściciela.

Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Wyjazd i wjazd na osiedle Francuska Park będzie odbywał się przez ul. Szybowcową. W godzinach 12-17 dojazd do Cmentarza Komunalnego będzie niemożliwy, natomiast dojazd lub dojście do ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec będzie możliwe tylko wejściami od ul. Meteorologów. Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 17.00.

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

Dojazd do tzw. Pierwszej Dzielnicy będzie możliwy jedną nitką ul. Góreckiego ruchem wahadłowym,
na ulicy 1 Maja ruch będzie się odbywać wyłącznie północną jezdnią tj. od Zawodzia do ulicy Dudy Gracza,
na ulicy Dudy Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią tj. od ulicy 1 Maja do Al. Roździeńskiego,
umożliwiony zostanie wyjazd z parkingu Centrum Przesiadkowego Zawodzie na ulicę 1 Maja w kierunku centrum,
zawężona do 1 pasa ruchu zostanie jezdnia ulicy Bagiennej (DK79) w rejonie wyjazdu z Zawodzie w kierunku Mysłowic, nie będzie możliwości zjazdu z ul. Bagiennej w ul. Magazynową i ul. Farmaceutyczną,
dojazd ulicą Szopienicką od Giszowca możliwy będzie wyłącznie do Osiedla Nikiszowiec,

natomiast dojazd w kierunku centrum z Giszowca możliwy będzie z wykorzystaniem ulic Pszczyńskiej i Murckowskiej, wyłączony z ruchu będzie odcinek ul. Szopienickiej od ul. Krakowskiej do ul. Górniczego Dorobku,

wyłączona z ruchu będzie ul. Gospodarcza na odcinku od ul. Szopienickiej do ul. Trzech Stawów,

wyjazd z ul. Porcelanowej będzie możliwy wyłącznie przez ul. Trzech Stawów na ul. Murckowską w kierunku Tych, zamknięty zostanie zjazd z Autostrady A4 na ulicę Damrota (kierunek Wrocław),

dojazd w kierunku centrum możliwy będzie z wykorzystaniem ulicy Francuskiej,

dojazd w kierunku centrum z Autostrady A4 (kierunek Kraków) możliwy będzie z wykorzystaniem ciągu ulic Francuska, Ceglana, Kościuszki,

zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania w ciągu ulicy Damrota,

zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi,
w godzinach 11-15.45 czynna będzie nitka ul. Gospodarczej umożliwiająca wjazd i wyjazd z osiedla Nowy Nikiszowiec w stronę Giszowca ulicą Górniczego Dorobku. Od 15.45 do 16.45 wjazd i wyjazd z osiedla będzie niemożliwy,
w godz. 10.30 – 16.45 możliwy będzie wyjazd z ul. Porcelanowej pod wiaduktem na DK86 w kierunku ul. Trzech Stawów tylko dla samochodów osobowych.

Ruch samochodów ciężarowych w tych godzinach nie będzie możliwy,
zamknięty będzie wjazd w ul. Powstańców z ul. Granicznej,
wyłączona z ruchu będzie wschodnia jezdnia ul. Pułaskiego oraz ul. Lotnisko od ul. Pułaskiego do ul. Francuskiej z wyjątkiem wydzielonego pasa ruchu od osiedla Francuska Park do ul. Szybowcowej,
wyłączona z ruchu będzie ul. Francuska na odcinku od ul. Lotnisko do ul. Ceglanej, na dalszym odcinku ul. Francuskiej, od ul. Damrota do ul. Ceglanej ruch będzie dopuszczony zachodnią częścią jezdni w kierunku ul. Ceglanej,
na ul. Francuskiej na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Jagiellońskiej nastąpi zmiana obowiązującego kierunku ruchu pojazdów, ruch będzie się odbywał od ul. Warszawskiej do ul. Jagiellońskiej, czyli „pod prąd” w porównaniu do dotychczasowej organizacji ruchu,
Wyłączone z ruchu będą: ul. Damrota, odcinek ul. Warszawskiej od ul. Francuskiej do ul. Damrota, ul. Szkolna, ul. Moniuszki oraz wschodnia jezdnia al. Korfantego od ul. Moniuszki do ul. Olimpijskiej wraz z odcinkiem na rondzie gen. Ziętka.
W dniu wyścigu ulegają zmianom także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej.

Już od godz. 4.30 rano wyłączona będzie trakcja tramwajowa od Ronda do Rynku. Ruch wznowiony będzie po godz. 20.00 Dodatkowo w godz. 08.00-18:30 nie będą kursować tramwaje na linii Zawodzie – centrum miasta – Załęże oraz z centrum Katowic w kierunku Brynowa. Wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza.
Ponieważ w czasie wyścigu ulegają zmianom rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne będą także na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/2737/. W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których informacje będą publikowane na bieżąco na stronie internetowej miasta Katowice. Szczegóły tras oraz aktualne informacje o zmianach w organizacji ruchu i komunikacji publicznej można znaleźć na www.katowice.eu/tourdepologne.
Podobnie jak w latach poprzednich uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców, która będzie działać w środę 2 sierpnia oraz w czwartek 3 sierpnia. W godz. 8.00-19.00 pod numerem 32 77 88 960 można będzie uzyskać odpowiedź na pytania związane z wyścigiem. Na całej trasie wyścigu będą obecni także przedstawiciele służb porządkowych, którzy będą odpowiadali na pytania związane z przebiegiem wydarzenia.
80. edycja Tour de Pologne
Trasa jubileuszowej 80. edycji Tour de Pologne UCI World Tour będzie przebiegać przez miasta, które doskonale pokażą uroki Polski. Tradycyjnie już zostanie rozegranych siedem etapów. Przygotowano etapy dla sprinterów, 3 etapy górskie i czasówkę. Wszystko to składa się na wspaniałe widowisko, które odbędzie się w dniach od 29 lipca do 4 sierpnia.

 

Fot. Szymon Gruchalski