Smutne refleksje po wizycie na katowickim Muchowcu.

Smutne refleksje po wizycie na katowickim Muchowcu.

21 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Nasza wczorajsza wizyta na Dolinie Trzech Stawów w Katowicach skłania do smutnych refleksji. Niebezpieczne zachowania, rozjechane stworzenia, wandalizm i dewastacja.

***

Katowice słusznie są dumne z Doliny Trzech Stawów – przepięknych terenów rekreacyjnych, które przyciągają nie tylko mieszkańców miasta, ale również osoby z innych miejscowości. To miejsce pełne uroku, oferujące liczne atrakcje dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku.

Główną atrakcją Doliny jest pętla przeznaczona dla rolkarzy a w części dla rowerzystów, która od dawna cieszy się dużą popularnością.

Wczoraj spokój wypoczywających tam osób został zakłócony przez nieodpowiedzialne zachowanie pewnego kierowcy, który wjechał na drogę z zakazem, przeznaczoną wyłącznie dla rolkarzy i rowerzystów. Slalomem wymijał ludzi, którzy tam byli, stwarzając niebezpieczeństwo.

Jego zachowanie było bardzo nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne – gdyby na przykład znienacka małe dziecko na rowerku skręciłoby mu przed maskę.

Ale także inne obserwacje skłaniały do refleksji. Na trasie rowerowo-rolkarskiej było sporo rozjechanych stworzeń (zdjęcia poniżej).

Na asfalcie w wielu miejscach spostrzec było można piękne czarne chrabąszcze. Pod kołami rolek, roweru czy jednokołowca (UTO) zginął także wąż – najprawdopodobniej niegroźny dla człowieka, zaś bardzo pożyteczny zaskroniec.

Przebywając na Dolnie Trzech Stawów warto zdać sobie sprawę z tego, że jest to siedlisko wielu zwierząt. A sporo z nich znajduje się pod ochroną.

Dolina Trzech Stawów ma ogromną wartość jako miejsce rekreacji weekendowej. To idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, rowerzystów, spacerowiczów i wszystkich tych, którzy chcą w spokoju delektować się pięknem przyrody.

Jednak, aby cieszyć się tym miejscem w pełni, trzeba o nie dbać. Tymczasem część pętli rowerowo-rolkarskiej została zalana na skutek niedawnych intensywnych opadów deszczu.

To przykre efekty długotrwałej eksploatacji górniczej. Czekamy na działania górnictwa, mające na celu usunięcie skutków eksploatacji złóż i odpowiednią meliorację terenu, tak aby rozlewisko nie przerywało już pętli rowerowo-rolkarskiej.

Rozlewisko to poniekąd usprawiedliwia rowerzystów, wjeżdżających wczoraj na tę część pętli rowerowo-rolkarskiej, która jest wąska i z tego względu obowiązuje na niej bezwzględny zakaz jazdy na rowerze.

Niemniej również i wtedy, gdy rozlewiska nie ma, część rowerzystów ignoruje zakaz. Niektórzy jadą obok siebie, spychając rolkarzy czy pieszych na bok i powodując zagrożenie. To dziwne, że wielu z nas, wsiadając na rower, zbyt często zachowuje się mniej odpowiedzialnie, niż będąc pieszymi, bądź siedząc za kierownicą samochodu.

Z przykrością musimy też wspomnieć o akcie wandalizmu. Na jednej z ławek ktoś napisał: „Ukraińcy won”.

Już sam fakt niszczenia naszego wspólnego mienia godzien jest potępienia. Oburzający jest również przekaz, który wandal po sobie pozostawił.

Nikomu nie każemy lubić Ukraińców, Rosjan, Niemców, Amerykanów, Czechów czy innych Polaków, Ślązaków, Zagłębiaków. Nikomu nie też każemy współczuć ludziom, których dotknęła wojna.

Ale mowę nienawiści trzeba zawsze potępiać. Szczególnie w Katowicach – które przez długi czas były domem dla przedstawicieli trzech nacji (Polaków, Niemców i Żydów).

Cieszmy się Doliną Trzech Stawów, majem i piękną pogodą. Ale zarazem pamiętajmy, że miejsce to jest domem dla wielu zwierząt i roślin. A na przypadki chamstwa, dewastacji i niebezpiecznych zachowań – reagujmy.

Poniżej kolejne zdjęcia.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***