Kolejny koncert Orkiestry Muzyki Nowej w katowickiej NOSPR.

Kolejny koncert Orkiestry Muzyki Nowej w katowickiej NOSPR.

14 kwietnia 2023 Wyłączono przez administrator

16. kwietnia usłyszymy trzy interesujące utwory.

Tekst poniżej.

***

Już wkrótce, 16 kwietnia w Sali kameralnej NOSPR odbędzie się koncert Orkiestry Muzyki Nowej, podczas którego będziemy mieli okazję posłuchać trzech różnych utworów.

W programie znajduje się m.in. „Rozmowy z Janem Tyranowskim” autorstwa Jana Miłosza Pluty, który zdobył II nagrodę w IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae oraz nagrodę specjalną Orkiestry Muzyki Nowej.

Ponadto usłyszymy prawykonanie „Denuo” Tomasza Skweresa oraz „Flash” Agaty Zubel, który został zamówiony przez Koussevitzky Music Foundation i prawykonany podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. To będzie niezapomniane muzyczne doświadczenie, więc już teraz zaplanujcie swoją obecność!

Miłosz Jan Pluta: „Tak jak Jana Tyranowskiego, podczas kazania na krakowskich Dębnikach, zafascynował św. Jan od Krzyża, tak mnie, podczas kazania w Kościele Środowisk Twórczych, zainspirował Jan Tyranowski. Usłyszałem wtedy, że był krawcem, dla którego wiara stała się pasją. Pasja to coś, czemu poświęcamy się dobrowolnie, co jesteśmy w stanie robić mimo zmęczenia i „braku czasu”, coś, co dodaje nam sił. Taka była wiara Tyranowskiego.

Najprostszym dowodem na to jest Karol Wojtyła, który z grupą kilkunastu mężczyzn uczestniczył w spotkaniach formacyjnych w domu Krawca. Prowadzili oni wspólną modlitwę, czytali Słowo Boże oraz dyskutowali. Wtedy też Wojtyła podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium. Może gdyby nie Jan Tyranowski, to nie zostałby papieżem?

Myśl o skomponowaniu poematu na sinfoniettę pojawiła się w październiku 2021 r., jednak postać Tyranowskiego znana mi była od dzieciństwa – w 2005 r. ukazał się film „Karol. Człowiek, który został papieżem”, w którym Jana Tyranowskiego grał przyjaciel mojego dziadka”.

Z inicjatywy Orkiestry Muzyki Nowej powstała natomiast kompozycja „Denuo” Tomasza Skweresa. Składa się z pięciu części napisanych do wierszy Marii Skweres, odnoszących się do problemu odnalezienia się jednostki w wielofunkcyjnej maszynie, jaką jest współczesne miasto.

Szukanie izolacji, która ma pomóc przetrwać, potrzeba ukrywania oraz chronienia indywidualnej wrażliwości, wreszcie uznanie konieczności wtopienia się w jednolite skupiska bloków i kamienic uważanych powszechnie za wspólny, tętniący życiem organizm miasta – to główne myśli przekazane przez autorkę. Mają one swoje odbicie w warstwie dźwiękowej utworu zbudowanego na zasadzie kontrastu między orkiestrowym tutti – reprezentującym zbiorowość, a intymnymi pasażami solowych instrumentów – reprezentującymi wrażliwe, samodzielne, całkowicie odrębne jednostki ludzkie.

Utwór „Denuo” skomponowany przez Tomasza Skweresa jest dedykowany sopranistce Joannie Freszel, z którą kompozytor wielokrotnie współpracował. W utworze można usłyszeć fragmenty nawiązujące do średniowiecza, co doskonale wpisuje się w tematykę utworu, czyli miejskiej przestrzeni i poszukiwania indywidualnej tożsamości w tłumie.

Ciekawostką jest, że w czwartej części utworu można usłyszeć cytat z „Codex Bamberg”, średniowiecznego zbioru motetów i hoketów, który jest grany równocześnie w różnych tempach przez różne grupy instrumentalne. To doskonały przykład na to, jak kompozytorzy inspirują się dźwiękową przeszłością, by tworzyć nowe i oryginalne dzieła.

Fragment poezji Marii Skweres:

„moje miasto nie mówi
czeka rano na światło
im więcej spojrzeń w niebo
tym łatwiej oddycha

pod sklepieniem krajobraz dymny
między chmurami
jasny punkt
Nietrwały”

Kompozytorka Agata Zubel powiedziała o swoim utworze FLASH: „Nie widzę celowości opisywania tego utworu słowami. Ten utwór opisany jest obrazami”. Jako solistka wystąpi perkusistka Aya Masui, której w głównej mierze przypadnie interpretacja niezwykłej partytury graficznej w postaci obrazów i zdjęć.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***