Czy Katowice zostaną rowerową stolicą Polski?

Czy Katowice zostaną rowerową stolicą Polski?

21 marca 2023 Wyłączono przez administrator

Pierwszego dnia wiosny wystartowała rozgrzewka, która potrwa dwa miesiące. Główny wyścig odbędzie się w czerwcu.

Katowice odpowiedziały na zaproszenie Bydgoszczy, miasta które po raz piąty inauguruje tę ogólnopolską inicjatywę rowerową.

– Traktujemy to bardziej jako zabawę niż wyścig i kolejny sposób na to, żeby zachęcać do wybierania roweru jako środka transportu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Liczymy na to, że dołączą do nas zarówno indywidualni rowerzyści jak i grupy np. reprezentujące konkretne przedsiębiorstwa, instytucje, stowarzyszenia czy szkoły.

Rywalizacja opiera się o bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, którą można pobrać na swój telefon i kręcić kilometry, a te przekładają się na punkty dla wybranego miasta. Aplikacja mierzy czas, pokonany dystans i spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”, pozwala zbierać dane o najczęściej używanych trasach.

Pierwszego dnia wiosny wystartował oficjalny Trening do Rowerowej Stolicy Polski 2023. Od 21 marca do 21 maja mieszkańcy mogą kręcić kilometry dla swoich miast i sprawdzać swoją formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją!

Żeby zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w treningu, jako pierwszy swój team powołał Urząd Miasta Katowice, który wraz ze startem nowego sezonu rowerowego w stolicy województwa śląskiego, będzie kontynuował rozpoczętą w ubiegłym roku kampanię „Przeciepnij sie na koło”.

W ramach kampanii rowerowymi ambasadorami Katowic stali się urzędnicy, którzy dojeżdżają do pracy na rowerze, a o tym co sprawiło, że wybrali właśnie tę formę transportu, można dowiedzieć się z mediów społecznościowych miasta.

Zasady udziału w rywalizacji są proste – jak wspomnieliśmy – rowerzyści pobierają darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Od 21 marca można zdobyć wirtualną odznakę za przejechanie minimum 15 km na rowerze i wziąć udział w losowaniu ogólnopolskiej nagrody – oficjalnej, żółtej koszulki Rowerowej Stolicy Polski.

Kilometry przejechane na rowerze podczas treningu sumują się dla wybranego miasta, ale nie są brane pod uwagę w głównej rywalizacji, która rozpocznie się w czerwcu. Wtedy dopiero startuje licznik rywalizacji ogólnopolskiej i obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające wielkość miast.

Nagrodą dla miast w rywalizacji czerwcowej będzie przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który aktualnie dzierży Biała Podlaska.

Trzy najlepsze miasta zdobędą stacje naprawy rowerów. Czekają też nagrody indywidualne dla uczestników rywalizacji – vouchery do sklepu CentrumRowerowe.pl oraz 80 nagród dodatkowych, odpowiednio dla trzech najlepszych kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych.

Miasto Katowice przygotuje również nagrody lokalne, o których będzie informować na swoich profilach w social mediach.

Do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się 51 miast. Wśród nich poza Bydgoszczą są m.in. Poznań, Białystok, Chorzów, Leszno, Toruń, Tarnów, Koszalin, Płock, Rybnik, czy Biała Podlaska, która zawalczy o trzecie zwycięstwo z rzędu.

Tegoroczną nowością jest też rywalizacja gmin, a lista chętnych z dnia na dzień się wydłuża.

Jak dołączyć do treningu?

Pobierz i zainstaluj bezpłatną aplikację Aktywne Miasta.

Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2023 – UWAGA: dla Miast.
Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Katowice.

W kolejnym kroku możesz wybrać grupę z listy lub zaproponować nową grupę, poczekać na jej zaakceptowanie przez koordynatora w swoim mieście i razem z przyjaciółmi/współpracownikami wziąć udział w zabawie!

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. UM Katowice.