Będzie nowy dom kultury w Katowicach.

Będzie nowy dom kultury w Katowicach.

29 marca 2023 Wyłączono przez administrator
Spośród 15 firm, które były zainteresowane budową domu kultury na Osiedlu Witosa, wybrano wykonawcę. W skład inwestycji o wartości prawie 22 mln zł wejdzie m.in. wielofunkcyjna aula z 200 miejscami siedzącymi, sala taneczno-ruchowa, pracownia plastyczna, sala do gry na instrumentach, pracownia ceramiczna, a także system do realizacji wystaw. Przypomnijmy, że budowa domu kultury jest częścią „Umowy z mieszkańcami” Prezydenta Katowic Marcina Krupy.

– W drugiej połowie przyszłego roku mieszkańcy osiedla Witosa zyskają dom kultury. Wybraliśmy wykonawcę i możemy ruszyć z realizacją pierwszego etapu oczekiwanego przez mieszkańców projektu. Budowa domu kultury na osiedlu Witosa ma przede wszystkim zwiększyć ofertę kulturalną i rekreacyjną w tej części Katowic. By projekt w pełni odpowiadał potrzebom mieszkańców powstał po konsultacjach z nimi – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W postępowaniu przetargowym na realizację MDK Witosa swoje oferty złożyło 15 zainteresowanych wykonawców. 6 z nich zmieściło się w przewidzianym na tę inwestycję budżecie, który wynosi ponad  27 mln zł. Ostatecznie po przeprowadzonej analizie ofert komisja przetargowa wybrała firmę Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o. o. Sp. Komandytowa. Ten wykonawca oszacował koszt prac na niecałe 22 mln zł. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 15 miesięcy na realizację pierwszego etapu inwestycji, po tym czasie rozpoczną się czynności odbiorowe. I etap obejmuje wybudowanie domu kultury wraz z parkingiem oraz zagospodarowaniem terenu. W późniejszym czasie rozpoczną się prace w ramach drugiego etapu, dotyczącego stworzenia części parkowej.

Koncerty, wystawy, warsztaty i wiele innych możliwości

Planowany budynek będzie pozwalał na realizację szerokiej oferty kulturalnej. – Jego głównym punktem będzie wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi, scenę z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A., spółce pełniącej rolę inwestora zastępczego.

Oprócz organizowania koncertów, występów i widowisk, przestrzeń Miejskiego Domu Kultury będzie pozwalała również na inne formy spędzania wolnego czasu. – Umożliwi to między innymi wyposażona w parkiet, lustra i nagłośnienie sala baletowa, a także pomieszczenia do realizacji różnych zajęć. Sam hol również ma pełnić specjalną funkcję. Dzięki systemom podświetlania i podwieszania będzie można organizować w nim wystawy sztuki – dodaje Jarosław Łuczyński.

Ponadto znajdą się tu sale, w których będzie można organizować różnego rodzaju spotkania. Co ważne, będą one nie tylko związane z kulturą. MDK Witosa ma być uniwersalną przestrzenią i znajdą się w nim także pomieszczenia biurowe Rady nr 8 czy Klub Seniora.

Tętniąca życiem zielona przestrzeń

Przyjemnie spędzać czas będzie można nie tylko w budynku, ale również wokół niego. Miejski Dom Kultury będzie wkomponowany w nowy park miejski, a otaczająca go przestrzeń będzie służyć organizacji zajęć i różnego rodzaju wydarzeń w plenerze. Znajdą się tu m.in. zadaszona scena i ekran dmuchany z projektorem, na co dzień będzie też można korzystać z ogrodów społecznych, siłowni zewnętrznej, leśnego placu zabaw czy ścieżek edukacyjnych. Powstaną też drogi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ławeczki i pergole.

Warto również podkreślić zastosowane tu, przyjazne środowisku rozwiązania. – Do podlewania zieleni będzie wykorzystywana zbierana deszczówka oraz ekologiczne metody nawadniania, jak m.in. sucha rzeka oraz suche oczko wodne. Na uwagę zasługuje również zastosowanie dachu zielonego z zielenią ekstensywną, nie wymagającą specjalnej pielęgnacji – wyjaśnia dyrektor Łuczyński.

Jeszcze więcej kultury

Planowana budowa MDK Witosa to nie jedyna inwestycja związana z kulturą, która będzie realizowana w najbliższym czasie. Trwają także przygotowania do stworzenia Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Powstanie ono w rozbudowanym w tym celu budynku, w którym mieszkał  kompozytor w Katowicach-Brynowie. Obiekt zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, muzealna, będzie zlokalizowana w oryginalnym domu Wojciecha Kilara, gdzie pozostawione będą należące do niego przedmioty, jak m.in. fortepian, rękopisy, książki czy meble. Druga część ma mieć z kolei charakter edukacyjnej wystawy wyposażonej w interaktywne urządzenia i zostanie poświęcona nie tylko muzyce poważnej, ale całej tej dziedzinie. Ponadto w Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej mają odbywać się koncerty, recitale i warsztaty. Obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy tej inwestycji.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***