Rodzice i oprawcy.

Rodzice i oprawcy.

30 marca 2023 Wyłączono przez administrator

Szokujący przypadek 7-letniego chłopca z Dąbrowy Górniczej, który doświadczył przemocy ze strony własnych rodziców na oczach internautów, wstrząsnął opinią publiczną. Babcia próbuje usprawiedliwić oprawców.

***

Ta historia wstrząsnęła opinią publiczną (na końcu przypomnimy więcej szczegółów). W Dąbrowie Górniczej 7-letni chłopiec padł ofiarą swych własnych rodziców, którzy postanowili upokorzyć go w najbardziej obrzydliwy sposób, publikując film na TikToku, na którym ojciec dusi własne dziecko.
To przerażające, że osoby, które powinny bronić swojego dziecka przed złem tego świata, zamieniły się w oprawców.

W tej strasznej historii nie mniej szokujące jest to, że w obecnych czasach, kiedy mówi się tak wiele o krzywdach, których doświadczają dzieci, rodzina z Dąbrowy Górniczej przez kilka lat bezkarnie publikowała nagrania zawierające przemoc wobec dziecka. Dopiero ten ostatni filmik, na którym ojciec dusi chłopca, a matka stoi z boku i nie reaguje, skłonił oburzonych świadków do podjęcia działań.

Co jeszcze bardziej szokuje, to słowa babci 7-latka, która broni syna torturującego wnuczka. Jak podaje „Uwaga” TVN, kobieta tłumaczy: „Trwa to już ze cztery lata i pierwszy raz wyszła taka sytuacja. Żartowali, jak to nieraz żartujemy”.

Twierdzi ona również: „Dziecko nie było duszone. To ci, co oglądali, sobie sami tak dodali”.

Czy da się zrozumieć taką postawę? Jak można pozostać obojętnym na przeraźliwe krzyki własnego wnuka i na jego cierpienie?

W tych okolicznościach słowa babci wywołują prawdziwe przerażenie. Okazuje się, że kobieta o wszystkim wiedziała od dawna.

Jak mogła dopuścić do tego, aby jej wnuk został sprowadzony do roli rekwizytu w patologicznych przekazach. Jego życie było koszmarem. Choć teraz nie będzie już takie samo, to w jego przypadku poczucie bezpieczeństwa może być trudne do odzyskania. Zaś trauma może pozostać na lata.

Na szczęście zareagowali oburzeni ludzie, powiadomili społeczników, zaś potem interweniowały służby. Rodzice usłyszeli zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad małoletnim dzieckiem. Trafiło ono do rodziny zastępczej, gdzie miejmy nadzieję, odzyska poczucie bezpieczeństwa i godności.

Czasami zadajemy sobie pytanie, jak daleko może się posunąć człowiek w poszukiwaniu sławy czy pieniędzy. Ta historia pokazuje, że granice mogą być przekraczane w sposób przerażający i okrutny.

Niezależnie od wyroku sądu, mamy nadzieję, że 7-latek będzie miał szansę na lepsze życie z dala od ludzi, którzy powinni być jego obrońcami i opiekunami a byli oprawcami.

Socjolog, prof. Agnieszka Bielecka, mówiła na ten temat w wywiadzie dla portalu PsychologiaDzisiaj.pl:

„Tego rodzaju przypadki związane z poszukiwaniem sławy w mediach społecznościowych są wyrazem współczesnego zjawiska, gdzie wartość jednostki jest mierzona popularnością i uwagą innych. Niestety, może to prowadzić do patologicznych zachowań, w których życie prywatne i wartości moralne zostają zepchnięte na dalszy plan.”

Z kolei dr Janusz Zieliński, psycholog kliniczny, wyjaśnia w rozmowie z GazetaPsychologiczna.pl:
„Rodzice, którzy stosują przemoc wobec swojego dziecka, często sami byli ofiarami przemocy w swoim dzieciństwie, co prowadzi do powielania wzorców zachowań w kolejnych pokoleniach. Aby to przerwać, niezbędna jest interwencja specjalistów oraz wsparcie środowiska, które pomoże w odbudowie poczucia bezpieczeństwa i godności dziecka.”

Warto zwrócić uwagę na te cytaty, ponieważ pokazują one, jak skomplikowane są czynniki wpływające na rodzicielskie zachowania oraz jak ważna jest odpowiednia interwencja i wsparcie dla dzieci doświadczających przemocy w domu.

Poniżej więcej na temat tej przerażającej historii.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej przeczytasz więcej na ten szokujący temat:

*** https://katowicedzis.pl/2023/03/dziecko-jest-juz-bezpieczne/ ***