Jazz jest dla dziewczyn, czego dowiedzie fantastyczny koncert, na który wstęp jest bezpłatny.

Jazz jest dla dziewczyn, czego dowiedzie fantastyczny koncert, na który wstęp jest bezpłatny.

24 stycznia 2023 Wyłączono przez administrator

Katowice są pierwszym miejscem w Polsce i naszej części Europy, w którym odbywa się JazzCamp for Girls, intensywne warsztaty z improwizacji i kompozycji jazzowej dla nastoletnich instrumentalistek.

***

Po raz drugi 24 nastolatki ze szkół muzycznych z całego regionu spędzają intensywnie pięć dni poznając tajemnice jazzowej improwizacji na Jazzcamp for girls. Te jedyne w Polsce warsztaty z improwizacji i kompozycji jazzowej dla dziewczynek zakończą się otwartym koncertem.

Ćwiczenia muzyczne, ruchowe i integracyjne, budowanie tożsamości zespołu i poznanie prostych form promocji, to niektóre z aktywności projektu JazzCamp for Girls, który rozpoczął się w poniedziałek 23 stycznia w Katowicach. Uczestniczkami warsztatów są dziewczynki w wieku 10-15 lat z województwa śląskiego, uczennice szkół muzycznych I i II stopnia.

Inicjatywa jest częścią międzynarodowego projektu JazzCamp for Girls Across the Nordics, Poland and Turkey, w którego ramach warsztaty odbędą się także w Danii, Szwecji, Finlandii i Turcji. Katowice są pierwszym miejscem w Polsce, gdzie w czerwcu 2022 roku Jazzcamp miał swoją premierową odsłonę.

Zainteresowanie było tak duże, że druga edycja była koniecznością. Udział w warsztatach pomoże dziewczynkom zdobyć umiejętności w muzycznej improwizacji, nabrać pewności siebie i zrozumieć, jak funkcjonuje profesjonalna scena muzyczna.

W pracy nad przełamywaniem nie tylko muzycznych barier pomagają im tutorzy – doświadczeni muzycy i pedagodzy z Polski i Danii: Ania Rybacka, Artur Tuźnik, Ola Rzepka oraz Patryk Zakrocki.

– W jazzie jest dla dziewczynek w tym wieku bardzo dużo dobrego. Nie ma właściwie błędów w jazzie, każdy dźwięk można wykorzystać w kreatywny sposób do tego, żeby stworzyć coś wartościowego i ciekawego. Ta współpraca i wspólna improwizacja w zespole wzmacnia kompetencje społeczne, kreatywność, ale też poczucie własnej wartości, odwagę; poczucie, że mogę coś zaproponować od siebie, i osoby z którymi razem gram doceniają to – mówi Ania Rybacka, wokalistka i tutorka.

JazzCamp for Girls jest częścią działań równościowych prowadzonych przez Katowice – Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki. Projekt narodził się w 2014 roku w Danii, gdzie dwa lata wcześniej opublikowano tzw. „Raport 80/20”, który wykazał brak równowagi płci w tamtejszym przemyśle muzycznym, reprezentowanym przez kobiety jedynie w 20%. Liczby te dotyczą jednak całej Europy, w tym także Polski.

JazzCamp for Girls Katowice zakończy się koncertem finałowym otwartym dla publiczności. Wystarczy przyjść w piątek 27 stycznia o godz. 17.30 do sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Warsztaty wpisują się także w program Before 12 Katowice JazzArt Festival 2023, w ramach którego wystąpią polsko-skandynawskie zespoły jazzowe.
Pierwsza, pilotażowa edycja w Katowicach zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Słoneczniki 2022” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na Śląsku (w kategorii Muzyka). Jako część międzynarodowej inicjatywy został opisany w dzienniku The New York Times https://www.nytimes.com/2022/07/07/arts/music/jazz-camp-for-girls.html

Organizatorami polskiej edycji JazzCampu są Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek i Fundacja Konsek Kultury we współpracy z organizacjami Kultur(a), JazzDanmark oraz Ambasadą Danii w Polsce.

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji PZU, Nordisk Kulturfond, Ministerstwa Kultury Danii i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii.

Koncert finałowy JazzCamp for Girls: piątek 27.01 g. 17.30, Pałac Młodzieży, s. teatralno-kinowa
Koncert Ania Rybacka & Stefan Pasborg: sobota 28.01. g. 19.00, Katowice Miasto Ogrodów, s. koncertowa
Udział bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: [email protected] tel. 32 609 03 21/32

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za MOIK. Fot. org.