Katowickie palmy niczym sympatyczne jeże. One też szykują się do „snu” zimowego.

Katowickie palmy niczym sympatyczne jeże. One też szykują się do „snu” zimowego.

20 października 2022 Wyłączono przez administrator

Wczoraj pożegnały się z miejskim Rynkiem, na który powrócą wiosną.

***

Choć w ostatnich dniach obserwowaliśmy na termometrach wysokie temperatury, to jednak nie sposób zaprzeczać kalendarzowi – zima coraz bliżej. Świadczy o tym również fakt, że katowickie palmy zakończyły wczoraj letni sezon na Rynku.

– Palmy na katowickim Rynku są jego symbolem. Choć pomysł ich postawienia miał na początku swoich sceptyków, dzisiaj wielu katowiczan i gości naszego miasta uwielbia to miejsce, czego dowodem są tłumy wypoczywające w pogodne dni przy Sztucznej Rawie pod palmami, jak i zdjęcia palm, które obserwujemy w mediach społecznościowych. Z uwagi na zbliżającą się zimę, a co za tym idzie niskie temperatury – cztery feniksy kanaryjskie przenosimy na halę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że Rynek powoli przygotowywany jest na zimowo–świąteczną scenerię.

***
Poszukujemy współpracowników
1. Specjalistów od mediów społecznościowych (kampanie reklamowe głównie na Twitterze)
2. Dziennikarzy
***

Katowickie palmy zdążyły się na stałe wpisać w krajobraz katowickiego Rynku. Po raz pierwszy pojawiły się w okolicach sztucznej Rawy w 2016 roku.

Trafiły tu z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, która w 1956 roku rozpoczęła uprawę tych roślin z nasion feniksów kanaryjskich (zwanych również daktylowcami kanaryjskimi), sprowadzonych na wystawę roślin egzotycznych, jaka odbyła się przed wojną.

Początkowo Katowice wypożyczały palmy z Gliwic, potem jednak zdecydowały o ich zakupie, a rośliny na stałe zamieszkały w stolicy województwa Śląskiego.

Zimowe wakacje w Panewnikach

Z racji swoich rozmiarów transport palm nie należy do najłatwiejszych. Mają około 5-6 metrów wysokości, a waga pojedynczej rośliny razem z donicą to kilka ton.

Dlatego konieczne jest użycie dźwigu, przy pomocy którego ładunek umieszcza się na samochodzie ciężarowym, by w pozycji leżącej przewieźć go do miejsca zimowania.

Palmy transportowane są do hali Katowickich Wodociągów, zlokalizowanej na terenie Oczyszczalni Ścieków Panewniki. Tam są oczywiście podlewane, nawożone, a także odwiedzane przez pracownika Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, który dogląda roślin i poddaje specjalnym przeglądom.

Niedobór naturalnego światła podczas jesienno-zimowego sezonu wynagradzają roślinom zamontowane w hali lampy sodowe.

Coraz więcej zieleni w ścisłym centrum Katowic

Palmy nie są jedynym zielonym elementem, który ozdabia Rynek i towarzyszy mieszkańcom w spędzaniu wolnego czasu. W tym roku powrócono także do tradycji sezonowych parków kieszonkowych.

– Nad korytem sztucznej Rawy w lipcu ustawiliśmy specjalne meble miejskie wraz z donicami na rośliny – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Wyjątkowości tym elementom małej architektury nadaje innowacyjny proces ich produkcji. Wykorzystano w nim między innymi zniszczoną odzież, która (przy wykorzystaniu specjalnej technologii) została przetworzona, a uzyskany materiał cechuje się wysoką wytrzymałością.

– Mamy więc meble wpisujące się w założenia idei zero-waste, a do tego dodatkową zieleń w centrum miasta – dodaje dyr. Wołosz. – Mówiąc o tej części Katowic nie możemy też zapominać o zrealizowanym zawężeniu i zazielenieniu al. Korfantego oraz trwającej metamorfozy ul. Warszawskiej, gdzie ograniczymy ruch samochodowy i umieścimy kilka tysięcy roślin – przypomina.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

WKS UM Katowice. Fot. S. Rybok.