Stosunek do kandydatów na prezydenta Rudy Śląskiej podzielił członków komisji wyborczej.

Stosunek do kandydatów na prezydenta Rudy Śląskiej podzielił członków komisji wyborczej.

20 sierpnia 2022 Wyłączono przez administrator

Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia fałszerstw konieczne, ale przedwczesne.

Konflikt wewnątrz Miejskiej Komisji Wyborczej w Rudzie Śląskiej podzielił jej członków. Chodziło o to, czy niektóre kandydatki powinny być zarejestrowane, czy nie.

W Rudzie Śląskiej 11 września odbędą się wybory prezydenta miasta. O udział w wyborach ubiega się szereg osób.

Warunkiem formalnej rejestracji kandydatów jest zebranie przez nich po 3 tys. podpisów poparcia. Listy podpisów Miejska Komisja Wyborcza w Rudzie Śląskiej sprawdzała.

W trakcie kontroli okazało się, że niektóre podpisy są nieważne. Czasem wyglądało to na zwykłą pomyłkę.

Ale też część nieprawidłowości była znacznie poważniejsza. Na listach znaleziono na przykład podpisy osób nieżyjących.

Szerzej o nieprawidłowościach pisaliśmy wczoraj. Polecamy lekturę. Natomiast doszło do kolejnych problemów.

Wiceprzewodniczący MKW Marek Jarocki został odwołany z tej funkcji. W tle jest jego decyzja, by o „martwych duszach” powiadomić prokuraturę, gdyż podejrzewa on przestępstwo.

Jarocki wydał oświadczenie:

„Uczestniczyłem w weryfikacji list poparcia praktycznie wszystkich komitetów wyborczych w Rudzie Śląskiej ( poza 1 komitetem z powodów oczywistych ). W toku tej weryfikacji 6 kolejnych komitetów przedstawiło listy do których nie można mieć było większych zastrzeżeń.

Zarówno kandydaci niezależni jak i popierani przez PiS czy PO przedstawili listy na których poziom błędnych wpisów wynosił od 80 do 120 pozycji na ponad 3.000 podpisów w każdym zestawie.
Najczęstsze błędy to osoby niepełnoletnie albo wpisane w sposób uniemożliwiający identyfikacje lub zamieszkałe poza Rudą Śląska. Na listach tych nie spotkałem nieaktualnych nazwisk, osób zmarłych albo wymeldowanych wiele lat temu.

W dniu 16 i 17 sierpnia zgłosiły się do Komisji 3 komitety z których jeden nie miał wystarczającej listy podpisów. W tym przypadku odstąpiono od weryfikacji list poparcia.

Pozostałe dwa komitety poddano standardowej weryfikacji w skutek czego ustalono na wstępie iż na listach obydwu tych komitetów znajdują się podpisy osób zmarłych (i to przed kilku laty ) w ilosci kilkudziesięciu takich przypadków (rekord 3 osoby zmarłe na jednej stronie z 11 nazwiskami ), wiele osób niepełnoletnich oraz podających nieistniejący adres zamieszkania.

Na listach pojawiało się mnóstwo osób z nazwiskami ( kobiet ) które uległy zmianie w ostatnich latach czy też dane personalne osób które zmieniły płeć i PESEL a jednak na listach występowały pod „starymi” danymi. Powszechnym było podawanie nieaktualnych danych adresowych ( osób które zmieniły miejsce zamieszkania w ostatnich latach). Na części list poparcia ujawniono iż stanowią one ksero, a podpisy zostały dopisane – często tym samym charakterem pisma lub celowo nieczytelnie.

Te wszystkie okoliczności zmusiły mnie do wykonania obowiązku wynikającego z przepisów prawa czyli powiadomienia Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Na skutek weryfikacji list ujawniono iż jedna z kandydatek złożyła listy na których po wstępnej kontroli ujawniono 180 błędnych podpisów ( co po ich odliczeniu od ogółem zebranych pozwalało na odmowę rejestracji kandydata ).

Listy drugiego z komitetów zostały zweryfikowane w połowie, albowiem na kompleksową kontrolę zabrakło czasu podczas ustawowych 2 dni. W przebadanych ok. 2000 podpisów stwierdzono blisko 700 wpisów wadliwych w tym wspomniane wcześniej kilkadziesiąt osób zmarłych, a nawet podpis osoby obsługującej technicznie komisje, która oświadczyła iż nie jest to jej podpis.

Na skutek powyższych ustaleń rekomendowałem odmowę rejestracji kandydata na podstawie sfałszowanych list poparcia. Przewodniczący komisji w obecności tego kandydata udzielił mi publicznie reprymendy i nazwał moje podejrzenia bezpodstawnymi a nadto nakazał podjęcie uchwały o rejestracji kandydata.

Jak wskazano, skoro złożył on ponad 4.000 podpisów, a zostało negatywnie zweryfikowane jedynie 700 to posiada od rzekomo wystarczającą liczbę ważnych głosów. W tego rodzaju fałszowaniu wyborów odmówiłem udziału.
W konsekwencji odwołany zostałem z zarzutem iż „nie da się ze mną współpracować” a nadto iż bezpodstawnie powiadomiłem Prokuraturę gdyż Sędzia Przewodniczący nie dostrzega żadnych fałszerstw.

Oświadczam więc iż w dniu 19 sierpnia 2022 r. doszło w Rudzie Śląskiej do zarejestrowania kandydata który złożył sfałszowane listy poparcia w których statystycznie ponad 1/3 podpisów nie spełnia kryterium ustawowych. Zarejestrowanie tego kandydata stanowi w mojej ocenie przestępstwo przekroczenia uprawnień o czym publicznie powiadamiam organa ścigania”.

Przewodniczący MKW Leszek Krystian Nasiadko nie zgadza się z zarzutami. Podkreśla, że nikt nie kwestionuje, iż doszło do bardzo poważnych nieprawidłowości.

– Wszelkie wady, które są w tym piśmie, one są – zaznacza przewodniczący.

Mówi jednak, że działanie Marka Jarockiego było przedwczesne. Komisja złoży zawiadomienie do prokuratury, lecz dopiero za kilka dni.

Przewodniczący Nasiadko podkreśla, że nie dało się sprawdzić wszystkich około 4 tys. głosów, gdyż panie pracujące nad systemem PESEL, kończyły pracę po południu. Dlatego też sprawdzenie wszystkich głosów pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym, nie było możliwe.

W efekcie jedna z kandydatek (popierana przez Konfederację) nie została zarejestrowana a druga (popierana przez PSL) została. I będzie się ubiegać o stanowisko prezydenta Rudy Śląskiej.

***

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. Wikimedia.