Kiedyś była „salonem” Katowic i znowu nim się stanie.

Kiedyś była „salonem” Katowic i znowu nim się stanie.

24 maja 2022 Wyłącz przez administrator

Ulica Warszawska odzyska wygląd sprzed wojny. Wielki powrót zieleni

***

Kilkadziesiąt drzew oraz kilka tysięcy bylin, traw i pnączy – tak po przebudowie ma wyglądać ul. Warszawska. Na terenie Zakładu Zieleni Miejskiej podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, której wartość to prawie 19 mln zł.

– Zazielenianie miasta zapowiedziałem jesienią 2018 r. w ramach swojego programu wyborczego „Umowa z mieszkańcami Katowic” – mówi prezydent Marcin Krupa. – Mowa w nim była m.in. o przywróceniu zieleni na ulicach miasta. Konsekwentnie realizuję złożoną mieszkańcom obietnicę. 46 drzew już pojawiło się na al. Korfantego. Teraz przyszedł czas na ulicę Warszawską. Ma ona wrócić do swojego historycznego wyglądu. Zamiast parkujących samochodów pojawią się drzewa i krzewy – dodaje prezydent.

Przywrócić reprezentacyjny charakter

Gruntowną rewitalizację przejdzie odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania z ul. Francuską. Głównym założeniem jest to, by ul. Warszawskiej przywrócić jej reprezentacyjny charakter.

W tym celu ograniczony zostanie ruch samochodowy, a przestrzeń dla pieszych zostanie poszerzona.

Projekt przebudowy zakłada, że na odcinku ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Szkolną zostanie ograniczony ruch samochodowy. Utworzony w tym miejscu zostanie nowy deptak miejski, który będzie się ciągnął po dwóch stronach torowiska.
Drugi fragment inwestycji, tj. odcinek od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej również stanie się przestrzenią przyjazną dla pieszych i rowerzystów poprzez wprowadzenie strefy tempo 30 na całym tym odcinku – tutaj również nie zabraknie zieleni.

Ulicę wypełni duża ilość atrakcyjnej zieleni i małej architektury, a rośliny zostaną posadzone w podwyższonych klombach, by zapewnić im prawidłowy rozwój. Ponadto teren zostanie podzielony na trzy strefy, które mają różnić się rodzajem roślin oraz sposobem aranżacji terenu.
Pojawią się tu 33 drzewa wysokie, 37 drzew kolumnowych, a także krzewy (2649), byliny i trawy (2734) oraz pnącza (192). Roślinność otrzyma dodatkowo oddolną iluminację, która wyeksponuje walory nowej zieleni wzdłuż rewitalizowanego odcinka ul. Warszawskiej.

– Nasadzenie w centrum tak dużej liczby roślin ma ogromne znaczenie w obszarze ekologii. Zieleń pomaga przeciwdziałać tzw. miejskim wyspom ciepła, filtruje zanieczyszczenia, ochładza otoczenie, a także staje się domem dla ptaków oraz owadów. Zyskuje na tym zarówno środowisko oraz poprawia się komfort życia mieszkańców – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Planowane zakończenie inwestycji, której wartość wynosi ok. 18,9 mln zł, to drugi kwartał 2023 r. Część kosztów, niecałe 3 mln zł, pokryje spółka Tramwaje Śląskie S.A.

Obecnie na odcinku ul. Warszawskiej objętym projektem znajdują się 52 miejsca parkingowe, w tym 5 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz 20 miejsc oznaczonych kopertą. Koncepcja zakłada zachowanie do celów doraźnej obsługi punktów handlowo-usługowych miejsc do „chwilowego zatrzymania” w ilości 6 sztuk oraz 4 stanowisk dla osób niepełnosprawnych.

Zielone inwestycje Katowic

Ulica Warszawska to tylko jedno z miejsc w Katowicach, które przechodzą przemianę i stają się bardziej zielone. Taką metamorfozę ma już za sobą al. Korfantego.

Tam pasy zieleni zostały poszerzone kosztem jezdni, by nową przestrzeń wypełniło 46 drzew, a także krzewy. Ponadto Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach planuje przebudowę placu Sejmu Śląskiego.

Nie będzie on już parkingiem, ale miejscem rekreacji i wypoczynku, z roślinami, małą architekturą, fontannami i zbiornikami na deszczówkę. Projekt wykonawczy tej inwestycji ma być gotowy do końca tego roku.

Poniżej fot. ilustrujące koncepcję przebudowy ul. Warszawskiej. Za WKS UM Katowice.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***