Katowice JazzArt Festival wraca z przymusowego internetowego wygnania, spowodowanego pandemią.

Katowice JazzArt Festival wraca z przymusowego internetowego wygnania, spowodowanego pandemią.

19 kwietnia 2022 Wyłącz przez administrator

Porywająca i energetyczna muzyka – znowu na żywo i to już od 26 kwietnia.

***

Po dwóch latach wersji online, Katowice JazzArt Festival wreszcie zabrzmi na żywo. Będzie, jak zawsze, mocno kobiecy, zaskakujący i trzymający rękę na pulsie.

Festiwal od wielu lat promuje grające jazz kobiety. Jako pierwszy festiwal muzyczny z Polski wszedł do inicjatywy Keychange, którego celem jest zwiększenie udziału artystek w programach takich wydarzeń.

– Pierwsza Dama Piosenki — Ella Fitzgerald – patronuje symbolicznie jedenastej edycji naszego festiwalu, któremu przyświecają jej słowa „We Are All Here” — wszyscy tu jesteśmy”. Ikona amerykańskiego jazzu, zaangażowana w ruch na rzecz praw obywatelskich, była wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia artystyczne (14 nagród Grammy), ale także za działania społeczne. Jako festiwal idziemy w jej ślady – mówi Martyna van Nieuwland, dyrektor artystyczna festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się równo 10 lat temu, w 2012 roku.

Widać to najlepiej w programie wydarzenia inauguracyjnego, którego tematem będzie Ukraina. 26 kwietnia, po koncercie wschodzącej gwiazdy ukraińskiej pianistyki jazzowej Katheriny Zyabluk w duecie z Natalią Kordiak (głos, elektronika) z programem opartym na poezji Łesi Ukrainki, odbędzie się spotkanie ze współczesną lwowską poetką Yuliyą Musakovską.

Oba wydarzenia będzie gościć Scena w Malarni Teatru Śląskiego.

Dalej w programie festiwalu znajdzie się miejsce na młodą scenę francuską (trio Suzanne 28 kwietnia w Jazzclubie Hipnoza), polsko-duńska rewelacja ― duet na perkusję i fortepian Alfons Slik (29 kwietnia w Sali Miasta Ogrodów) oraz projekt totalny dwojga laureatów Paszportów „Polityki”, czyli Wacław Zimpel i Alex Freiheit jako „Progrom” (28 kwietnia, Drzwi Zwane Koniem).

Na festiwal powrócą faworyci ― znani polskiej publiczności Paal Nilssen-Love i Ingebrigt Håker Flaten (odwiedzili JazzArt w roku 2016 z The Thing) wystąpią z wielkim składem Large Unit.

Czternastu muzyków z całej Skandynawii plus Brazylia, a gościnnie Terrie Ex z legendarnej undergroundowej formacji The Ex. Ich koncert 30 kwietnia na scenie Pałacu Młodzieży uczci Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO.

Nie zabraknie artystów z Katowic. Jędrzej Siwek wystąpi z premierowym projektem „La Mer” przywołującym wczesne morskie wspomnienia Debussy’ego (30 kwietnia, Miasto Ogrodów).

Z kolei utalentowana katowicka perkusistka Ola Rzepka zaczyna rezydencję artystyczną w ramach JazzArtu i nieraz zobaczymy ją na scenach festiwali w Polsce i za zagranicą.

Współpraca, wymiana, dialog ― idee, które przyświecają JazzArtowi od lat, zrealizowane zostaną ze zdwojoną siłą po wirtualnej przerwie. Z Portugalii przyjadą do Katowic dwa składy trębaczki Susany Santos Silvy, jako kontynuacja współpracy z kolektywem improwizatorów Porta Jazz.

Bilety na poszczególne koncerty w cenie od 20 do 50 zł (na trzy koncerty 29 kwietnia w KMO) do kupienia na interticket.pl i kupbilecik.pl oraz przed koncertami. Karnet – 120 zł

Fetiwalowy program:
jazzartfestival.eu

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Mat. pras. Miasto Ogrodów.

Na zdjęciu: Alex Freiheit. Fot. Wacław Zimpel.