W Katowicach ruszyła miejska zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy.

W Katowicach ruszyła miejska zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy.

22 marca 2022 Wyłączono przez administrator

By ułatwić im poruszanie się po mieście. A przede wszystkim, być może, by pomóc w powrocie do normalności po traumatycznych przeżyciach.

***

Katowicki magistrat zachęca mieszkańców do udziału w zbiórce. Oprócz samych pojazdów można przynosić pompki rowerowe, oświetlenie, kaski czy inne elementy wyposażenia.

Sprzęt będzie oczywiście używany. Jego przegląd i serwis zgodził się nieodpłatnie wykonać Warsztat 77 z ulicy Gliwickiej.

Pierwsze dwa rowerki podarował Wojciech Mszyca, wieloletni redaktor „Dziennika Zachodniego” (już na emeryturze). To zarazem znany kolekcjoner starych rowerów i społeczny opiekun zabytków.
Prowadzi on prywatne muzeum M1 Cyklisty. Od wybuchu wojny na Ukrainie stara się pomagać jak może, wożąc dary do punktów recepcyjnych, oczywiście na rowerze.

Dla uchodźców pan Wojtek przekazał dwa dziecięce Cross-y z lat 80 – tych, dorzucił też kask i piłkę do gry w „nogę”.

– Te rowerki to wspaniale dobrana para i choć dziecięce, to w pełni dojrzałe crossowe maszyny. Niby smarkate, ale już zabytkowe, kolekcjonerskie – PRL-owskie klasyki! – mówi Wojciech Mszyca.
Rowerki są w pełni sprawne. Dziewczęca damka ma 33 lata i pochodzi z Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Czechowicach-Dziedzicach, a brązowe chłopięce „koło” ma już 38 lat i też jest z Czechowic-Dziedzic, ale z Zakładów Rowerowych ROMET.

– Rower to jako środek transportu, którym można dojechać do szkoły czy do pracy. To też forma rekreacji i zabawy, sposób na poznawanie miasta. Mam nadzieję, że rowery posłużą naszym gościom, ułatwią im przemieszczanie się i dadzą poczucie niezależności a dzieciom sprawią radość, której im tak bardzo teraz potrzeba – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rowery i inne jednoślady (a także osprzęt) będą przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I, budynek nr 2, w godzinach od 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku.
Popołudniami, w godzinach od 15:00 do 17:00 i w weekendy (sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-13:00), rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***