Aplikacja czy karta ŚKUP?

Aplikacja czy karta ŚKUP?

17 lutego 2022 Wyłączono przez administrator

Mieszkańcy metropolii odpowiedzieli, czym chcą płacić za przejazdy komunikacją miejską.
Wyniki głosowania każą się głębiej zastanowić nad przyszłym rozwiązaniem.

***

W głosowaniu zorganizowanym przez urząd metropolitalny wzięło udział 2,4 tys. osób. Wyniki tego głosowania każą się zastanowić, czy karta ŚKUP rzeczywiście jest już niepotrzebna.

Co prawda – i to łatwo było przewidzieć – 70,5 proc. głosujących opowiedziało się za mobilną aplikacją na telefon komórkowy.

Ważne jednak jest to, że aż 27,3 proc. osób chciałoby pozostać przy plastikowej karcie ŚKUP. To więcej niż co czwarta osoba, która wzięła udział w sondażu.

Metropolia opracowuje nowe oprogramowanie systemu zakupu biletów komunikacji miejskiej. Nowy system będzie działał online, a więc – w założeniu – szybciej niż obecny.

Podstawą dla pasażerów będzie aplikacja mobilna, która będzie miała funkcjonalność karty ŚKUP, a także dodatkowe możliwości.

Tych, którzy chcieliby pozostać przy karcie ŚKUP, uspokajamy. Urząd metropolitalny zapewnia, że plastikowa karta nie zostanie wycofana – wciąż będą mogli z niej korzystać pasażerowie, którzy preferują właśnie ten sposób płatności za bilety komunikacji miejskiej.

Od jesieni pasażerowie będą mieli wybór: będą mogli korzystać z nowej aplikacji mobilnej lub będą mogli pozostać przy tradycyjnej karcie.

Aplikacja mobilna, stając się wirtualną kartą, będzie posiadała wszystkie funkcjonalności karty plastikowej. Umożliwi pasażerom wykonanie wszystkich operacji, potrzebnych do korzystania z komunikacji miejskiej oraz do obsługi swojego konta i planowania podróży.

W aplikacji mobilnej będzie można:

Kupić bilety jednorazowe w taryfie strefowo-czasowej.

Nowością będzie możliwość zakupu biletów w taryfie czasowej – wejście i wyjście będzie rejestrowane w aplikacji oraz po szybkim zeskanowaniu QR-kodu lub ręcznym wpisaniu kodu pojazdu.

Kupić bilety średnio i długookresowe (dobowe, tygodniowe, miesięczne, kwartalne, jak również wieloprzejazdowe – te ostatnie będą obsługiwane na tej samej zasadzie, co bilety jednorazowe w taryfie odległościowej).

Zwrócić bilety.

Zaplanować podróż – w aplikacji dostępne będą informacje o funkcjonowaniu komunikacji, w tym o rozkładach jazdy oraz rzeczywistym czasie odjazdu.

Aplikacja przypomni również o zbliżającym się końcu obowiązywania biletu.

Korzystając z opcji zakupu biletów jednorazowych, będzie można skorzystać z możliwości szybkiego zeskanowania QR kodu w pojeździe albo ręcznego wpisania kodu pojazdu.

Do tych zmian dołączą też zmiany taryfowe – inteligentny system poboru opłat.

Pasażer rejestruje tylko swoje przejazdy, system na koniec dnia zlicza ich wartość i jeśli przekroczą np. wartość biletu dziennego, to nie pobierze z konta więcej niż koszt biletu dziennego.

Metropolia wprowadza także możliwość płatności zbliżeniowych w pojazdach komunikacji miejskiej. Pierwsze zestawy nowych urządzeń pojawiły się w 25 autobusach obsługujących Gliwice oraz okoliczne gminy na metroliniach M 100 i 104.

Taki system płatności działa także od 2019 roku w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach i sąsiadujących gminach.

Metropolia będzie także wprowadzać system płatności zbliżeniowych we wszystkich pojazdach, które obsługują linie na podstawie wcześniej zawartych umów. Będą one wyposażone w co najmniej jeden automat biletowy do realizacji kartami płatniczymi oraz ŚKUP.

W tym celu ogłosiła przetarg na dostawę ponad 1,3 tys. tych nowych urządzeń. Na zdjęciu: kasowniki będą potrzebne coraz rzadziej, ale z pewnością pozostaną (już są wprowadzane ich nowsze warianty).

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP Metropolia GZM.