Wandale zdewastowali dwa fortepiany, które niedawno stanęły w centrum Katowic.

Wandale zdewastowali dwa fortepiany, które niedawno stanęły w centrum Katowic.

8 stycznia 2022 Wyłącz przez administrator

Miały służyć mieszkańcom. Były niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.
Ludzie niestety okazali się bardziej niszczycielscy niż deszcz, wiatr czy śnieg.

***

– Życie muzyczne Katowic zostało zauważone i docenione, gdy pod koniec 2015 roku otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Miasta Muzyki UNESCO – tuż przed sylwestrem mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wszystko to jest ukoronowaniem procesu przemiany z miasta poprzemysłowego w miasto przemysłów kreatywnych. Teraz robimy następny krok, chcemy, by muzykę było słychać na naszych ulicach. Dlatego już stoi fortepian na placu Kwiatowym, a w ciągu najbliższych dni pojawi się również przy ul. Stawowej i w parku Zadole.

Fortepian do parku na Zadolu jeszcze nie zdążył trafić, a dwa pierwsze, ustawione na pl. Kwiatowym i ul. Stawowej, zostały uszkodzone.

W jednym uszkodzono klapę chroniącą klawisze (twierdzi „Dziennik Zachodni”). W drugim uszkodzona została również klawiatura.

A były to urządzenia wyjątkowe. Dostosowana do umieszczania na zewnątrz dzięki konstrukcji ze stali nierdzewnej, betonu architektonicznego oraz hermetycznej klawiaturze. Ich konstrukcja miała gwarantować ochronę również przeciwko ewentualnym aktom wandalizmu.

To oznacza, że niszczyciele musieli się mocno postarać, by instrumenty uszkodzić.

Instrumenty miały służyć kilku celom. Po pierwsze, mógł usiąść przy nich każdy – i zagrać. Ponadto planowano wydarzenia z użyciem tych instrumentów.

Model wybrany przez Katowice waży 500 kg, działa w temperaturach od -20 do +50 st. C. i jest wodoodporny. Ma specjalną aplikację do sterowania cyfrowym systemem zarządzania i śledzenia aktywności. Można do niego podłączyć dodatkowe nagłośnienie oraz inne instrumenty.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Fot. S. Rybok.