Styczniowy mróz 77 lat temu, płonący śnieg, tysiące ofiar cywilnych, wiele zamordowanych ludzi i zgwałconych kobiet.

Styczniowy mróz 77 lat temu, płonący śnieg, tysiące ofiar cywilnych, wiele zamordowanych ludzi i zgwałconych kobiet.

28 stycznia 2022 Wyłączono przez administrator

Tamte tragiczne wydarzenia nazywamy dziś Tragedią Górnośląską.

***

Jak zdefiniował te wydarzenia IPN: „represje wobec niewinnej ludności cywilnej Górnego Śląska po zakończeniu działań frontowych, podejmowanych głównie ze względów narodowościowych”.

Najbardziej tragiczne wydarzenia miały miejsce w dniach 25-27 stycznia 1945 roku. Armia sowiecka, która wkroczyła na teren Górnego Śląska, traktowała ten obszar jako teren III Rzeszy.

Doszło do okrutnych represji na – jak uważali Rosjanie – ludności niemieckiej. Przez trzy dni na terenach Górnego Śląska, a w szczególności na terenie Miechowic (dziś będących dzielnicą miasta Bytom) miały miejsce walki, grabieże, masowe gwałty i mordy, ale także wywózki do ZSRR.

Większość wywiezionych na przymusowe roboty osób stanowili mężczyźni w wielu 17-55 lat. Warunki na zsyłce były tragiczne.

Na miejscu w ZSRR deportowani musieli zbudować sobie baraki, ziemianki, infrastrukturę sanitarną. W obozach zdarzały się przypadki sadyzmu. Ludzi wycieńczała praca ponad siły, dlatego śmiertelność osób wywiezionych była bardzo duża.

Do dziś wiele rodzin nie zna miejsca pochówku swoich bliskich.

Tragiczne dla ludności cyiwilnej były walki o Miechowice, gdzie czerwonoarmiści postąpili wyjątkowo okrutnie. Gwałcili, rozstrzeliwali bez powodu. Była to zemsta za zastrzelenie żony jednego z radzieckich oficerów (wg IPN).

Jedną z ofiar był proboszcz parafii Bożego Ciała, Johannesa Frenzel. Żołnierze Armii Czerwonej pojmali i zamordowali księdza, który udzielał ostatniego namaszczenia śmiertelnie ranionemu Herbertowi Drzysdze.

Dziś zamordowany ksiądz ma swoją ulicę w Bytomiu. Ul. Jana Frenzla upamiętnia tego człowieka pogranicza, który choć urodził się Niemcem, bardzo interesował się polską kulturą i nauczył się mówić po polsku.

Przez cały okres PRL nie wolno było mówić o tej tragedii. Temat był niewygodny – ukazywał bratnich żołnierzy radzieckich w złym świetle.
Dopiero po 1990 roku, zaczęto spisywać wspomnienia żyjących ofiar.

Na zdjęciu: inscenizacja tamtych wydarzeń. Fot. Magda Bachir,

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście). (MC)

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

(ir)