Dziennikarskie śledztwo o tym, jak bada się wymazy.

Dziennikarskie śledztwo o tym, jak bada się wymazy.

28 stycznia 2022 Wyłączono przez administrator

W laboratorium Vito-Med, które wydawało wyniki mające wpływ na decyzje o izolacji i kwarantannie, stwierdzono szereg nieprawidłowości. Te wyniki miały także wpływ na decyzje co do wyboru leczenia pacjentów szpitali – umieszczanie ich na oddziałach dla zakażonych, bądź nie.

***

Artykuł o laboratorium Vito-Medu jest wiadomością dnia na Onecie.
I nic dziwnego, sprawa dotyczy kilkuset tysięcy ludzi i wydanych przez katowicki oddział NFZ stu kilkudziesięciu milionów złotych.

Tu dodajmy, że Katowice Dziś również pisało o tym laboratorium COVID-19 – gdyż trafiały do niego wymazy pobrane od mieszkańców miejscowości naszego regionu. Po przekazanych przez nas informacjach NFZ wszczął tam kontrolę interwencyjną.

O tym laboratorium powstał film dokumentalny (obejrzysz klikając w baner obok tekstu). A teraz o ustaleniach Onetu:

W kontenerze o rozmiarach osiedlowego sklepu do października 2021 r. przebadano niemal 470 tys. testów na koronawirusa. NFZ za to zapłacił 131 mln zł (od czerwca 2020 do października 2021).

Kontrola przeprowadzona na zlecenie Ministerstwa Zdrowia objęła m.in. to laboratorium. Stwierdzono tam liczne nieprawidłowości.

Wśród nich naruszenia w zakresie rygoró sanitarnych i epidemicznych, np. krzyżowanie się drogi brudnej z drogą czystą.

Ministerstwo Zdrowia przekazało spółce Vito-Med ustalenia kontroli, zawarte w końcowym dokumencie, wraz z zaleceniami, po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia kontroli.

Wśród kwestii, jakie wytknęli kontrolujący, jest m.in. to, że Vito-Med, powiadamiając sanepid o wyodrębnieniu pracowni wirusologii (tj. laboratorium COVID-19 do badania wymazów), nie wskazał, że pracownia ta mieści się w osobnym obiekcie, w module kontenerowym ustawionym na parkingu, a nie w pomieszczeniach laboratorium znajdującego się w budynku szpitala.

Ponadto: „Różnice dotyczyły najistotniejszej części ze względu na zachowanie bezpieczeństwa epidemicznego, tj. w trakcie rzeczywistej pracy personelu pracowni, za punktem przyjęcia materiału do badań krzyżują się drogi czyste i brudne (…) śluza czysta i brudna nie miały pełnego odzwierciedlenia w stanie faktycznym, a śluza podawcza w dniu wizytacji nie spełniała swojej funkcji i nie była użytkowana”.

Zwrócono uwagę na niewłaściwą obsługę aparatury służącej do bezpiecznego otwierania opakowań zawierających materiał biologiczny (wymazy). Producent aparatów potwierdził, że:

„w przypadku pracy z Covid nie zaleca się prac z udziałem dwóch osób przy komorze z uwagi na duże zaburzenie przepływu powietrza w przestrzeni roboczej i problemem utrzymania jałowości na obrabianym materiale jak i bezpieczeństwie personelu”.

Kontrola zauważyła i taką kwestię: „personel laboratorium posiadał kwalifikacje, ale nie posiadał żadnego doświadczenia w wykonywaniu badań molekularnych”. Przez szereg miesięcy nie zatrudniano tam żadnej osoby ze specjalizacją z mikrobiologii lekarskiej czy genetyki klinicznej.

Zastanawiano się nad nadzorem nad wykonywanymi tam badaniami. Osoby odpowiedzialne za nadzór i pełniące funkcje kierownicze w laboratorium Vito-Medu, jednocześnie były kierownikami laboratoriów znajdujących się w innych województwach.

Pojawiły się też bardzo poważne zastrzeżenia co do dokumentacji. Kontrolujący napisali, że dokumentacja: „uniemożliwia jednoznaczną kwalifikację przydatności materiału do badania oraz ocenę, czy dane badanie zostało wykonane w ciągu 24 godzin od dostarczenia materiału, co jest istotne z poziomu płatnika (NFZ) w przypadku refundacji badania”.

Wykryto inne nieprawidłowości. Na przykład: „podczas wizytacji placówki stwierdzono nieprawidłowości polegające na zamianie próbek dwóch pacjentów, co spowodowało błąd w danych, jak i błąd wyniku przekazanego w systemie EWP”.

EWP to Ewidencja Wjazdów do Polski – na podstawie błędnego wyniku mogła więc zostać podjęta błędna decyzja o skierowaniu na izolację czy kwarantannę, bądź wręcz przeciwnie.

Liczba badań wymazów wykonywanych w laboratorium Vito-Medu lawinowo rosła. Od kilku tysięcy miesięcznie do nawet ponad 62 tys. miesięcznie.

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało Onetowi, że choć stwierdzono nieprawidłowości, to żadna nie została uznana za „krytyczną”. Dlatego laboratorium COVID-19 firmy Vito-Med nadal działa.

Na zdjęciu: redaktor naczelny Katowice Dziś obok laboratorium Vito-Medu z jego planami architektonicznymi.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście). (MC)

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

(ak)