Park Śląski już nie będzie nosił imienia swojego budowniczego – gen. Jerzego Ziętka.

Park Śląski już nie będzie nosił imienia swojego budowniczego – gen. Jerzego Ziętka.

26 stycznia 2022 Wyłączono przez administrator

Czy na zawsze?
Czy legendarnego Jorga czeka zapomnienie?

***

Park Śląski – wcześniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka – do niedawna miał swego patrona, czyli właśnie Jorga, jak wszysycy nazywali Ziętka.
Obecnie, za sprawą samorządowych władz wojewódzkich, nazwa parku została zmieniona na Park Śląski SA. Już bez patrona.

Niektórzy mieszkańcy zapewne kojarzą park z nazwą WPKiW, inni już z nazwą Park Śląski. Dziesięć lat temu bo w 2012 roku, nazwa parku została zmieniona z Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka na Park Śląski.

Prezesem Parku Śląskiego był Arkadiusz Godlewski. Samorządowcy podkreślali wówczas, że nowa nazwa jest łatwiejsza do zapamiętania i ma nawiązywać do nazwy województwa śląskiego.

Tak naprawdę jednak zmiana nastąpiła jedynie na płaszczyźnie marketingowej. W dokumentach pozostała stara nazwa czyli Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka.

Nazwa ta była hołdem dla pomysłodawcy budowy parku. Dla powszechnie szanowanego wojewody katowickiego, za którego sprawą zrealizowano w naszym regionie tyle wspaniałych przedsięwziąć – począwszy od osiedli mieszkaniowych, szpitali, czy Spodka, po Zielone Płuca Śląska, czyli lasy wokół miast naszej aglomeracji.

Dodajmy, że dzięki Ziętkowi do ojczyzny powróciły tysiące Ślązaków, bezpośrednio po wojnie wywiezionych w głąb ZSRR. On to stał na czele komisji, która ustalała nazwiska wywiezionych i przekazała je stronie radzieckiej.

Teraz, za sprawą obecnych władz parku i województwa śląskiego, zmieniono nazwę urzędową największego parku Europie. Od teraz w rejestrze właściwa nazwa to Park Śląski SA, ale już bez nazwiska generała Ziętka.

Rzeczniczka spółki, która szeroko wypowiadała się w mediach na ten temat, podkreślała, że nikt nie zapomniał o tym, iż był on budowniczym parku. A nowa nazwa urzędowa ma tylko dopełnić zmian rozpoczętych dziesięć lat temu.
Łatwiej taką nazwę zapamiętać zarówno rodakom, jak i zagranicznym partnerom. Rzeczniczka parku Dagmara Piskorz wyjaśniała również: „Nie zdekomunizowaliśmy Ziętka. Nazwa Park Śląski weszła w życie naturalnie”.

Do tej zmiany odniósł się również były dyrektor parku Arkadiusz Godlewski. Godlewski ocenia tę zmianę jako błąd.

Uważa, że zostawienie w nazwie urzędowej imienia Jerzego Ziętka, miało oddać mu hołd. Zaskoczone są również władze miasta Chorzów.

W mediach społecznościowych przedstawiciele Chorzowa napisali: „Przyznamy, że jesteśmy zaskoczeni i jest nam przykro z tego powodu. W końcu Park Śląski to jeden z największych projektów „Jorga”…”

Dyskusja dotycząca dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce trwa od wielu lat. Za sprawą ustawy zmieniono już w Katowicach nazwę placu obok dworca z placu Wilhelma Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich.

Choć władze oficjalnie uważają, że zmiana nazwy parku to tylko „formalność”, nie mająca związku z dekomunizacją, to w odczuciach mieszkańców jest trochę inaczej. Ci mieszkańcy aglomeracji śląskiej, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać, twierdzą, że jest to decyzja polityczna.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście). (MC)

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

(ir)