Po rocznej przerwie spowodowanej lockdownem jarmark bożonarodzeniowy wraca na katowicki Rynek.

Po rocznej przerwie spowodowanej lockdownem jarmark bożonarodzeniowy wraca na katowicki Rynek.

18 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

I to już jutro.
Będzie jednym z najpiękniejszych w Polsce.

***

Tegoroczna edycja jarmarku bożonarodzeniowego rozpocznie się 19 listopada i potrwa aż do 23 grudnia 2021 roku.

Przygotowano całe mnóstwo unikalnych wydarzeń, rozrywek i dekoracji – zarówno tych nowych, jak i takich które zdążyły już zaskarbić sympatię mieszkańców naszego miasta podczas poprzednich edycji jarmarku.

Katowicki jarmark jest jednym z najpiękniejszych w Polsce (zdjęcia również poniżej). I takim znowu będzie.

– Katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i całej Metropolii chętnie go odwiedzają, by poczuć atmosferę świąt, skorzystać z atrakcji, czy też zrobić świąteczne zakupy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Po roku przerwy każdy z nas jest spragniony spotkań na lodowisku czy aromatycznych korzennych potrawach, natomiast wciąż musimy brać pod uwagę obostrzenia epidemiologiczne. Dlatego każdą z atrakcji przygotowujemy, by z radością, ale i bezpiecznie móc cieszyć się magią świąt w Katowicach. Zapraszam na katowicki jarmark, który na naszym Rynku startuje już jutro i potrwa do 23 grudnia.

Jak bywało – poniżej. A następnie o tym – jak będzie już od jutra.

Jak bywało

Na jarmarku bożonarodzeniowym w Katowicach podczas każdej edycji pojawiają się niecodzienne atrakcje, dostępne dla widzów tylko raz w roku i tylko w Katowicach.

Wykonane z wielkim zaangażowaniem drewniane domki z ożywionymi postaciami z bajek, antycznymi, świątecznymi ozdobami i muzyką w tle, rozkochują w sobie każdego, a w szczególności najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Zaczarowane budowle każdego roku zaskakują czymś nowym, niepowtarzalnym.

Jak będzie

Zaprezentowane zostaną nowe, unikatowe scenerie, nad którymi organizatorzy pracują cały rok. W 2021 do świata magii będzie prowadzić Jarmarkowa Brama. Po jej przekroczeniu ujrzymy gigantycznych płowianych żołnierzy, którzy czuwać będą nad odpowiednią atmosferą jarmarku.

Gdy spojrzymy w górę, na dachu drewnianej piramidy zauważymy trzypiętrową wieżę, w której, jak w pozytywce, kręcić się będą ręcznie rzeźbione figury świętych.

Pojedziemy w wagoniku na węgiel

Niezapomniana zabawa na pewno spotka nas podczas przejażdżki nostalgiczną karuzelą w stylu wiktoriańskim, która została zaprojektowana tak, aby można było odnaleźć w niej symbole nawiązujące do śląskich tradycji. Jednym z siedzeń jest kopalniany wagonik na węgiel.

Polarny ekspres

Oprócz karuzeli, na przejażdżkę dookoła jarmarku zabierze nas polarny ekspres – elektryczna kolejka, która będzie woziła dzieci po terenie wydarzenia. Będzie też drewniany pociąg, interaktywna ozdoba, do której można wejść i pooglądać bajkowe scenografie.

Co na straganach

Na jarmarkowych stoiskach zagoszczą unikatowe wyroby i najróżniejsze pyszności, sporo nowości, ale również pozycje obowiązkowe na przedświątecznej liście zakupów. W tym roku znajdziemy przede wszystkim wyroby artystyczne i rękodzielnicze, które doskonale sprawdzą się jako świąteczne podarunki dla najbliższych, jak również dekoracja domu i wigilijnego stołu.

Pojawią się m.in.: świąteczne ozdoby, ceramika artystyczna, bombki szklane, świeczniki, anioły, bombki ręcznie malowane, artystyczne wyroby z drewna, szkła, ceramiki i minerałów.

Nie obejdzie się bez świątecznych pyszności – na stoiskach znajdziemy kolorowe pierniki ręczni zdobione, lizaki, czekoladowe figurki i narzędzia, szeroki wybór kaw i herbat ze Sri Lanki, domowe soki z malin, bzu i mniszka lekarskiego, naturalne miody pszczele, tradycyjne polskie wędliny z wieprzowiny, wołowiny i dziczyzny, wędliny litewskie i węgierskie.

Nie zabraknie także szerokiego wyboru serów z Polski, Słowacji i Holandii. Pojawią się również oleje tłoczone metodą tradycyjną.

A na rozgrzewkę gorąc napoje – grzane wina, miody pitne, piwa, kawa, czekolada na gorąco, herbatki rozgrzewające. Po raz pierwszy na jarmarku pojawia się likiery w wyjątkowych smakach: wiśniowy, morelowy, śliwkowy, gruszkowy, orzechowy i kogel mogel. Pojawi się również BIO grzane wino.

Dodatkowe atrakcje

Podobnie jak w latach ubiegłych, na tych, którzy chcą rozruszać się po zjedzonych piernikach, na Rynku czekać będzie lodowisko. Sezonowa tafla, której montaż rozpoczął się na początku listopada również zostanie uruchomiona od piątku 19 listopada.

Lodowisko będzie miało wymiary 20 na 20 metrów. Biorąc pod uwagę obostrzenia epidemiczne wprowadzony zostanie 30 -osobowy limit osób mogących jednocześnie korzystać z lodowiska.

Lodowisko będzie czynne codziennie w godzinach 9.30-21.30. Wstęp bezpłatny dla osób mających własne łyżwy. Przy lodowisku ma działać płatna wypożyczalnia łyżew.

Harmonogram jarmarku

19.11.2021 r. (piątek)
OTWARCIE JARMARKU
I weekend – Spotkajmy się na katowickim Rynku,
19.11.2021 – 21.11.2021
II weekend – Andrzejki po Śląsku, 26.11.2021 – 28.11.2021
III weekend – Parada Mikołajkowa, 03.12.2021 – 05.12.2021
Mikołajki – 06.12.2021
IV weekend – Święta tuż tuż – 10.12.2021 – 12.12.2021
V weekend – Kolędowo,
17.12.2021 – 19.12.2021
23.12.2021 r. (czwartek) ZAKOŃCZENIE JARMARKU

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP UM Katowice. Fot. Radosław Kaźmierczak.