Dzisiaj nie ma już opisywanych przez Iwaszkiewicza siedmiu kominów nad Chorzowem.

Dzisiaj nie ma już opisywanych przez Iwaszkiewicza siedmiu kominów nad Chorzowem.

18 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

Zniknęła też część hal hutniczych. W ich miejsce będzie nowa śląska atrakcja – muzeum hutnictwa z wyjątkowo ciekawymi eksponatami.

***

W 1799 r. król pruski Wilhelm Fryderyk III przeznaczył 40 tysięcy talarów na budowę huty na terenach dzisiejszego Chorzowa. Na cześć hojnego monarchy i miasto, i zakład, nazwano Kögnishütte, czyli Huta Królewska.

Motyw chorzowskiego hutnictwa można znaleźć m.in. na kartach twórczości Jarosława Iwaszkiewicza. W 1935 roku oficjalnie zmieniono nazwę zakładu na Hutę Piłsudski, następnie w okresie PRL jego patronem został Tadeusz Kościuszko.

Dzisiaj nie ma już opisywanych przez Iwaszkiewicza siedmiu kominów nad Chorzowem, zniknęła też część hal, a to co pozostało należy obecnie do koncernu ArcelorMittal Poland SA.

W 2010 roku samorząd miasta kupił część terenów pohutniczych przy ulicy Metalowców. W 1898 roku stała tam hala hutniczej elektrowni.

Szybko zdecydowano, że jest to właściwe miejsce na muzeum hutnictwa. Rozpoczęły się prace nad dokumentacją ekspozycji, w planach było poszerzenie zasobów o eksponaty z hut w sąsiednich miastach.
Dzięki temu już wkrótce będzie tu można podziwiać m.in. młot parowo-powietrzny Brinkmanna czy młot Asnaldo, ale też prasę hydrauliczną i walcarki.

W lutym 2021 r. została podpisana umowa na przygotowanie wystawy stałej: „Królestwo Żelaza”. Będzie można na niej zobaczyć na przykład pamiątki związane z funkcjonowaniem hut Batory i Kościuszko, przekazane na ten cel przez emerytowanych pracowników oraz mnóstwo maszyn hutniczych.

Wystawa stanowi również swoistą opowieść o życiu mieszkańców Chorzowa w czasach, kiedy hutnictwo przeżywało swój rozkwit i było głównym źródłem dochodu a także rozwoju miasta.

Pod koniec listopada br. Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego powiększy się o chorzowskie muzeum hutnictwa, gdzie na wspomnianej wystawie stałej będziemy mogli podziwiać pamiątki po bogatej historii śląskiej metalurgii.

Na zdjęciu: to, co pozostało po Hucie Kościuszko, wcześniej Hucie Królewskiej, w 2005 r. Fot. Wikimedia.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***