Jarmark na Nikiszu – reaktywacja.

Jarmark na Nikiszu – reaktywacja.

21 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

Po rocznej przerwie ponownie będziemy mogli go podziwiać.
Już 3 grudnia i znowu mnóstwo atrakcji, smaków oraz zapachów.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie też nikiszowiecka Barbórka – z tradycyjnym przemarszem górniczej orkiestry i wieczornym koncertem.

***

Organizatorzy Jarmarku na Nikiszu, czyli Fabryka Inicjatyw oraz katowicki magistrat – z radością informują, że powraca ta kultowa impreza. A my z radością przekazujemy tę informację dalej.

Jarmark odbywać się będzie od 3 do 5 grudnia. Gdzie? Oczywiście na katowickim Nikiszowcu.

2

Spośród 300 chętnych do udziału wybrano nieco ponad połowę. To ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających jarmark.

Chodzi o zapewnienie odpowiednio dużej przestrzeni i umożliwienie utrzymania dystansu społecznego (co nie było konieczne w przeszłości – zdjęcie). Jest to szczególnie ważne teraz – gdy mamy do czynienia z ogromnym wzrostem zachorowań na COVID-19.

3

Spośród 170 wystawców aż 30 to punkty gastronomiczne. Na straganach pojawi się sporo lokalnych i bożonarodzeniowych przysmaków.

Organizatorzy zapewniają że na jarmarku znajdziemy moc: ciast, pierników, pierogów, miodów, przypraw, bakalii no i… grzanego wina.

4

Na straganach kupić będzie można także produkty spożywcze z innych części Polski – wędzone mazurskie ryby czy wędliny z Podlasia. Organizatorzy przewidzieli też specjalną strefę gastro.

Jak zwykle, największą część Jarmarku tworzyć będzie wysokiej klasy rękodzieło: biżuteria, naturalne kosmetyki, ozdoby świąteczne, wyroby z ceramiki, drewna, szkła, ze skóry.
Wszystko starannie wyselekcjonowane. Dobrane także z myślą o nadchodzących świętach – tak, aby każdy mógł znaleźć coś na oryginalny prezent.

5

Nie zabraknie także lokalnych wystawców, którzy sprzedawać będą śląskie pamiątki i swoje artystyczne wyroby.

Czas spędzony na Jarmarku urozmaicać będą artyści. I chociaż w tym roku – także ze względów pandemicznych – zrezygnowano z tradycyjnej sceny, to nie zabraknie muzyki, także na żywo, a nawet zupełnie „bez prądu”.

6

Przygotowano nie lada mieszkankę – posłuchać będzie można dj-skich setów, w wykonaniu lokalnego DJa, sakralne i świąteczne śpiewy chórów „Ogniwo” oraz „Jubilate Deo”. Zagra u nas również Kapela „Fedaków” rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska
i innych części kraju, a także autorską muzykę nawiązującą do polskiej muzyki tradycyjnej.

Tradycyjna muzyka śląska jest także inspiracją dla Marka „Makarona” Motyki – kolejnego artysty, którego będzie można usłyszeć na Jarmarku. W swojej bluesowej twórczości chętnie sięga do starych śląskich tekstów
i światowej poezji tłumaczonej na śląski.

7

Na Jarmarku nie zabraknie oczywiście czegoś dla najmłodszych. Poza tradycyjną karuzelą wiedeńską, przygotowaliśmy dla dzieci spektakl pt. „Opowieści Wagantów”
w wykonaniu Teatru „Gry i Ludzie”.

Jarmarkowa sobota (4 XII) to dzień szczególny dla Nikiszowca – osiedla o górniczej historii. Tradycyjnie
w Barbórkę mieszkańców obudzi przemarsz Orkiestry „Wieczorek”, kierowanej przez kapelmistrza Andrzeja Pisarzowskiego.

8

Tego samego dnia o 17.00 w kościele św. Anny w Nikiszowcu orkiestra zagra specjalny barbórkowy koncert. Chociaż trudno to sobie wyobrazić, niepewna sytuacja orkiestry stawia pod znakiem zapytania jej dalsze losy i granie.

Na terenie placu kościelnego prezentować się będą podczas Jarmarku lokalne organizacje społeczne.
W niedzielę Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi.

9

I w tym roku działać będą specjalne bezpłatne linie autobusowe. Jedna z nich kursować będzie wahadłowo z katowickiego dworca, przez centrum przesiadkowe przy ul. Sądowej i centrum przesiadkowe na Zawodziu, a druga krótsza łączyć będzie duży parking przy Katowickim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej z przystankiem na Jarmarku.

Bezpłatne autobusy kończyć będą swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd już tylko parę kroków na wydarzenie. Samochody pozostawić będzie można na bezpłatnych parkingach.

10

W ten sposób organizatorzy uniknąć chcą trudności związanych z korkowaniem się ulic dojazdowych na teren jarmarku oraz z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych w okolicy osiedla.

Podczas imprezy cały Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęty będzie zakazem wjazdu, który nie dotyczy mieszkańców osiedla za okazaniem wjazdówki. Zmianie ulegnie także rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej i lokalizacja przystanków.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za BP UM Katowice. Fot. Jarmark na Nikiszu.