Panią Darię policja ukarała drakońskim mandatem.

Panią Darię policja ukarała drakońskim mandatem.

20 listopada 2021 Wyłącz przez administrator

Za to, że otworzyła swój lokal pomimo zakazu stanu epidemii. Sąd stanął po jej stronie.

***

W bytomskim sądzie zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie przeciwko właścicielce restauracji „Swojskie jadło”, Darii Paluch. Przedsiębiorczyni została uniewinniona od nakazu zapłaty mandatu w wysokości 1 tys. zł, jaki wystawiła jej miejscowa komenda policji.

Przyczyną ukarania pani Darii miało być otwarcie lokalu podczas ubiegłorocznego lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa. Policja wystawiła oskarżonej mandat w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku, mówiącego m.in. o zakazie otwierania lokali gastronomicznych w związku ze stanem epidemii.

Po analizie materiału zgromadzonego w sprawie, sąd uznał, że rozporządzenie owo nie miało mocy prawnej i tym samym uniewinnił panią Darię od postawionego jej zarzutu i nakazu zapłaty mandatu.

Lokal został wówczas otwarty w ramach ogólnopolskiej akcji #OTWIERAMY, organizowanej przez Strajk Przedsiębiorców. Dodajmy, że pani Darii odmówiono przyznania rządowej pomocy.

– Lokal działa od lipca 2019 i w czasie lockdownu nie przysługiwała mi rządowa tarcza antycovidowa, ponieważ nie miałam wtedy jeszcze roku działalności – mówi pani Daria, która oczywiście jest bardzo szczęśliwa z orzeczenia sądu.

Nie wiadomo, czy od to orzeczenie będzie zaskarżane. Jeśli tak to trzymamy kciuki za panią Darię w drugiej instancji, do której oby nie doszło.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***