Czy mieszkańcy Katowic i innych miejscowości regionu, by wysłać przesyłkę poleconą, będą musieli jechać aż do Warszawy?

Czy mieszkańcy Katowic i innych miejscowości regionu, by wysłać przesyłkę poleconą, będą musieli jechać aż do Warszawy?

14 listopada 2021 Wyłączono przez administrator

To naprawdę nie jest prima aprilis.
Choć plany dotyczą określonych godzin doby, pomysł jest niebezpieczny.

***

Strona Pokój Adwokacki przekazała nam następującą informację:

„Każdy komu na sercu leży całodobowy oddział poczty w Katowicach przy Pocztowej:

Rozważany jest pomysł ograniczenia czasu pracy tej placówki do godzin 06.00-21.00.

W celu oceny zasadności tego pomysłu w poniedziałek 15.11.2021r. o godzinie 21.00 do wtorku 16.11. godzina 06.00 zostanie przeprowadzony pomiar liczby klientów korzystających z usług w tych godzinach.

Liczba osób przybyłych w tym czasie w celu nadania przesyłek może mieć decydujące znaczenia dla zachowania dotychczasowego, całodobowego charakteru pracy”.

Nie raz, ani nie dwa, tuż przed północą korzystaliśmy z możliwości nadania przesyłki poleconej. Zdarzyło się tak np. z pitem – gdy przeciążony system nie pozwolił na wysłanie rocznego zeznania podatkowego drogą online.

Pomysł ten uderzy w tych wszystkich, którzy co pewien czas zmuszeni są nadawać przesyłki polecone, dbając o dotrzymanie terminu. Chodzi nie tylko o adwokatów czy przedsiębiorców – przeciętnym zjadaczom chleba także się zdarza wnioskować o jakąś czynność urzędową, pisać odwołanie itp.

Kiedyś w każdym większym mieście był przynajmniej jeden urząd pocztowy, dyżurujący całą dobę. Od iluś lat taki dyżur, dla całego naszym regionu pełni urząd pocztowy przy ul. Pocztowej w Katowicach.

Co gorsza, plany zmierzają nie tylko do likwidacji charakteru całodobowego tej placówki. Ma ona być czynna jedynie do 21.

Pomysł byłby do przyjęcia pod warunkiem, że poczta zastąpiłaby pocztowców i okienka pocztowe automatami. Tych jednak w całej Polsce na razie jest jak na lekarstwo i niestety często bywają nieczynne.

Zauważyć należy, że Poczta Polska ogranicza swoją działalność, mimo że uchwalone przez parlament prawo stawia ją w pozycji bardzo uprzywilejowanej. Może ona prowadzić działalność gospodarczą w niedziele niehandlowe.

I z tego przywileju Poczta Polska nie korzysta, nie rozwijając działalności handlowej. Nie chce zarabiać pieniędzy w przeciwieństwie na przykład do sieci stacji paliw. Czy też do sieci marketów, które – by handlować – „zmieniają się” w placówki pocztowe.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota”.

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Fot. Marek Mróz, Wikimedia.