Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe otwiera swoje podwoje w Katowicach.

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe otwiera swoje podwoje w Katowicach.

1 września 2021 Wyłączono przez administrator

Przystanki z interaktywnymi wykładami z różnych dziedzin to propozycja ciesząca się ogromną popularnością.
Co roku Miasteczko odwiedza około 17 tys. osób – głównie uczniów.
W tym roku powraca nareszcie w tradycyjnej formie.

***

Co roku we wrześniu Uniwersytet Śląski otwiera swój kampus w Katowicach dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego.

Tak będzie i w tym roku. Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe otwarte zostanie 6 września i działać ma do końca tego miesiąca.

Na mapie kampusu pojawi się kilka przystanków naukowych, oferujących interaktywne wykłady z różnych dziedzin. Uczniowie mogą uczestniczyć w kilku wykładach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz pracowników innych placówek naukowo-badawczych.

Zajęcia uzupełnią i rozszerzą szkolną podstawę programową, mogą stać się też początkiem nowej pasji, a może nawet przyszłej kariery naukowej.

W tym roku planowany jest powrót do tradycyjnej formy wykładów i pokazów prowadzonych w salach uniwersyteckich. Transmisje z nich będą także emitowane za pośrednictwem serwisu YouTube.

W programie znalazły się zajęcia w ramach czterech przystanków naukowych:

Osobliwości Świata Fizyki– spotkania z prawami fizyki i eksperymentami (koordynator: dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ).

Prehistoria – wgląd w genealogię ludzkości i naszej planety (koordynator: dr Andrzej Boczarowski).

Biorobotyka – połączenie nauk przyrodniczych i najnowszych technologii (koordynator: dr Joanna Foryś).

Oko w oko z biologią – bogaty wybór wielu dziedzin biologicznych (koordynator: dr Łukasz Chajec).

Program oraz szczegółowe informacje o zapisach dostępne są na stronie: www.uniwersytetotwarty.us.edu.pl oraz na Facebooku – Uniwersytet Otwarty w Uniwersytecie Śląskim.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za: Jacek Szymik-Kozaczko, UŚ. Fot. Otw. Uniw. UŚ.