Dla tych, którzy kochają kino, teatr, koncerty. W najbliższy piątek w Katowicach rozpoczyna się I Śląska Konferencja o Dostępności.

Dla tych, którzy kochają kino, teatr, koncerty. W najbliższy piątek w Katowicach rozpoczyna się I Śląska Konferencja o Dostępności.

28 września 2021 Wyłączono przez administrator

Tym razem mowa będzie nie o tym, że kultura była niedostępna ze względu na obostrzenia stanu epidemii.
Mowa o tym, że jest ona niedostępna i dziś – dla ogromnej rzeszy osób z różnymi niepełnosprawnościami.

***

Organizatorem wydarzenia jest Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach. Pracownicy instytucji kultury z regionu przez trzy dni będą rozmawiać, szkolić się i szukać nowych rozwiązań w zakresie dostępność kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami.

W 2019 roku na instytucje kultury nałożony został obowiązek realizacji ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami.

Wiele instytucji kultury samodzielnie, bądź przy wsparciu lokalnych władz i fundacji, aktywnie dostosowuje swoją przestrzeń, ofertę czy sposób działania do potrzeb wspomnianych osób.

Oprócz prac związanych m.in. z przystosowaniem architektury, niezwykle ważne jest, by pracownicy kultury zdobywali kompetencje do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Wiedza ta nie jest nadal powszechnie znana.

Stąd ta konferencja. Odbędzie się w dniach 1-3 października w katowickich kinach Kosmos i Światowid i Kinoteatrze Rialto.

Elżbieta Huzior z Filharmonii Śląskiej opowie o projektach dla osób niewidomych i niedowidzących. Beata Głubisz, kierowniczka Kina Światowid, przybliży koncepcję „kina wrażliwego”

Adam Piasecki z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG pokaże, jak mobilne technologie mogą działać na rzecz zwiększenia dostępności kultury.

O pracy koordynatora ds. dostępności opowie Adam Paczyna z Urzędu Marszałkowskiego, a specjaliści z Muzeum Śląskiego – Dagmara Stanosz i Michał Justycki – o dostępności dla Głuchych i komunikacji włączającej.

Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja stanie się platformą wymiany doświadczeń i wiedzy oraz zainspiruje do tworzenia w województwie śląskim inicjatyw prowadzących do wyrównania szans w dostępie do kultury, szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami.

***

Poniżej ważny komunikat.

Gromadzimy dziennikarski materiał dokumentujący okres stanu epidemii. Zbieramy ważne informacje a także doświadczenia osób, które zetknęły się z różnymi sytuacjami, w tymi takimi o charakterze patologicznym. Liczymy na kontakt osób, które np. straciły bliskich poprzez niewłaściwe podejście, zaniechanie, zwłokę czy nieprawidłowo przeprowadzone testy. Bardzo zależy nam na kontakcie ze strony diagnostów i innych osób zatrudnionych w laboratoriach COVID-19, ratowników medycznych, personelu szpitali. Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Za Silesia Film. Fot. Pixabay.