Szykuje się podwyższenie opłat za odbiór odpadów w Katowicach.

Szykuje się podwyższenie opłat za odbiór odpadów w Katowicach.

21 kwietnia 2021 Wyłącz przez administrator

Już na najbliższej sesji władze miasta planują podjąć decyzję o dofinansowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Porównanie stawek w Katowicach i innych miastach.

***

Przyczyny możliwych podwyżek w Katowicach to: wzrost kosztów bieżących, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej, nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności.

Koszty odbioru i zagospodarowywania odpadów komunalnych wzrosną od 1 lipca.

– Przez ostatnie dwa lata stawki za odbiór odpadów utrzymywane były na stałym poziomie. Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Jak wyjaśnia wiceprezydent: „Przepisy mówią o tym, że opłaty za odbiór śmieci mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie na ten cel, a system musi się bilansować. W praktyce oznacza to, że koszty odbioru i zagospodarowania odpadów muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców”.

– Szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców ogłosiliśmy przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami. Jedyną ofertę złożyła spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator – wyjasnia Bogumił Sobula. – Warto podkreślić, że tym samym żadna z firm funkcjonujących na rynku w tej branży nie zaproponowała niższej stawki. Teraz to radni podejmą decyzję, czy będzie zgoda na kwotę oczekiwaną przez spółkę. Niestety innego wyjścia nie ma, a mieszkańców czeka zmiana miesięcznej stawki za odbiór odpadów. Ustalenie nowych stawek zostanie poprzedzone szczegółowymi wyliczeniami i analizami. Chcemy, aby system przetwarzania odpadów w Katowicach, który jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, nadal działał tak dobrze, jak do tej pory.

MPGK nastepująco uzasadnia konieczność podwyższenia swoich stawek:
Wzrost płacy minimalnej – o 24,4% w porównaniu z rokiem 2019.
Podwyższenie standardów, m.in. recyklingowych wynikających z rozporządzeń UE. Przez dwa ostatnie lata dzięki powiększeniu m.in. taboru, zatrudnienia czy liczby pojemników do selektywnej zbiórki, poziom segregacji śmieci w Katowicach wzrósł i wynosi ok. 40%. W 2025 roku UE wymaga już 55% recyklingu, co oznacza konieczność poniesienia kolejnych nakładów m.in. na infrastrukturę.
Wzrost stawek opłaty marszałkowskiej, czyli opłat za korzystanie ze środowiska, jakie pobiera Urząd Marszałkowski – w przypadku tzw. stabilizatu oraz pozostałości w okresie 2019-2020 stawka ta wzrosła o 59%.
Zmiany prawne generujące dodatkowe koszty – regulacje po pożarach składowisk, dotyczące bezpieczeństwa, przepisy związane z wymaganym udziałem pojazdów elektrycznych lub gazowych we flocie (obecnie jest ich 12, a w ciągu najbliższych dwóch lat – co najmniej 15 kolejnych; do końca 2022 roku mają one stanowić 10% całej floty MPGK a do 2025 – 30%; koszt jednej śmieciarki gazowej jest o 25% wyższy od standardowej) oraz wymogi dotyczące kontroli wizyjnej (koszt wykonania to ok. 670 tys. zł).

Magistrat podkreśla, że Katowice zapewniają swoim mieszkańcom odbiór odpadów z większą częstotliwością niż w wielu innych miastach. Oprócz odpadów bieżących odbierane są także wielkie gabaryty, odpady budowlane, choinki czy zużyte leki i baterie. Mieszkańcom przysługuje także raz w roku możliwość odbioru jednego tzw. big-bag’a z gruzem – co sprawia, że znacząco spadają koszty remontów.

Magistrat przypomina, że dzięki inwestycjom o wartości 120 milionów złotych, Katowice dysponują także jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów w kraju. Pozwala on zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, którzy przodują w województwie śląskim pod względem liczby produkowanych śmieci. W marcu rozpoczęła się budowa nowej hali hermetyzacji procesu stabilizacji odpadów biodegradowalnych. Wprowadzenie nowej stawki śmieciowej umożliwi utrzymanie oferowanych standardów gospodarki odpadowej.

Katowicki magistrat przedstawił zestawienie, porównujące miesięczne stawki opłat w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Katowicach i innych miastach.

Wybrane miasta wojewódzkie i Katowice:

Łódź 34,00 zł
Opole 28,00 zł
Rzeszów 27,00 zł
Poznań 25,00 zł
Gorzów Wielkopolski 24,00 zł
Kraków 23,00 zł
Katowice 21,30 zł
Bydgoszcz 21,00 zł

Miasta aglomeracji i Katowice:

Będzin 36,00 zł
Bobrowniki 35,00 zł
Pyskowice 34,80 zł
Mysłowice 31,80 zł
Piekary Śląskie 30,00 zł
Ruda Śląska 30,00 zł
Dąbrowa Górnicza 29,00 zł
Mikołów 29,00 zł
Łaziska Górne 29,00 zł
Sosnowiec 27,70 zł
Chorzów 26,90 zł
Świętochłowice 26,50 zł
Tychy 26,00 zł
Siemianowice Śląskie 25,95 zł
Bytom 24,50 zł
Zabrze 24,20 zł
Czeladź 24,00 zł
Katowice 21,30 zł
Tarnowskie Góry 21,00 zł

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice. Fot. również.