Na zakończenie ferii prezent dla mieszkańców. Urzędowa sanna. Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia.

Na zakończenie ferii prezent dla mieszkańców. Urzędowa sanna. Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia.

13 stycznia 2021 Wyłącz przez administrator

Cały artykuł i bardzo dużo zdjęć poniżej. A po przeczytaniu: kontynuacja tematu – kolejny dzień ze śniegiem: Skandaliczna sytuacja pod Urzędem Miejskim w Bytomiu. Nieodśnieżone miejsce parkingowe dla inwalidów i wał „chroniący” przed niepełnosprawnym petentem. A na drogach tak jak wczoraj na chodnikach.

Można i tak. Dziś rano tysiące mieszkańców Bytomia miały szansę na miłą, zimową rozrywkę. Kuligi, jazda po mieście na nartach biegowych, jazda na sankach.

Mniej może cieszyli się ci, którzy w sposób tradycyjny wędrowali do pracy, szli na zakupy lub załatwić urzędowe sprawy.

Przypuszczalnie najmniej radowali się seniorzy, osoby cierpiące na schorzenia nóg, inwalidzi czy młode mamy, które musiały brnąć przez śnieg pchając wózek dziecięcy.

I trudno powiedzieć, by zima spłatała figla drogowcom, by ich w Bytomiu zaskoczyła. Drogi i torowiska były w mieście odśnieżone (na pewno te najważniejsze). Z chodnikami zaś było różnie.

Nas zaskoczyła sytuacja na Sikoraku. Jest to bardzo ważne miejsce, de facto pełniące rolę dworca tramwajowego. Torowiska i ulice były odśnieżone a chodniki już nie.

Nie były odśnieżone również perony tramwajowe. To sytuacja szczególnie niebezpieczna – i to nie tylko dla osób starszych czy niepełnosprawnych.

Zauważmy (co widać na zdjęciach), że przysypana i niewidoczna jest krawędź chodnika. Łatwo się więc potknąć i poślizgnąć. I wówczas o nieszczęście nietrudno.

Wiemy z doświadczenia, że niejeden pasażer podbiega w ostatniej chwili do tramwaju. Na sypkim śniegu, pod którym być może lód, rośnie ryzyko poślizgnięcia się i można „wjechać” pod koła tramwaju.

To naprawdę są realne zagrożenia.

Swoistym symbolem są zasypane okolice magistratu oraz pl. Akademicki. W magistracie urzędują przecież prezydent i inni urzędnicy, odpowiedzialni za rządzenie miastem.

Rządzenie w tym wypadku polega na zadbaniu, aby w zimie chodniki i ulice były odśnieżone, posypane piaskiem czy solą. Doprowadzone do takiego stanu, by można z nich było korzystać w sposób bezpieczny i aby nie przemakały buty.

A jest to szczególnie istotne tej zimy, gdy każda infekcja i obniżenie odporności może mieć bardzo poważne konsekwencje.

O pl. Akademickim wspomnieliśmy dlatego, że podległą prezydentowi instytucją odpowiedzialną za stan dróg i chodników jest Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Z okien budynku, będącego siedzibą tej instytucji, widać dziś było nieodśnieżony plac.

MZDiM samodzielnie odśnieża niektóre fragmenty miasta, a odśnieżanie innych fragmentów zleca wynajętym do tego firmom. Już zadawaliśmy pytanie o to, czy kierujące tą instytucją osoby nadają się na te stanowiska.

I wypada znów zadać to pytanie. Nawet my (choć nie jesteśmy odpowiedzialni za odśnieżanie żadnego miasta) publikowaliśmy wczoraj przed południem ostrzeżenie przed spodziewanymi opadami śniegu.

Wystarczyło przeczytać naszą publikację, by dojść do wniosku, że trzeba będzie szykować się do odśnieżania. Tymczasem jeszcze o godz. 9.00 całkowicie przykryty śniegiem był chodnik prowadzący od przystanku komunikacji miejskiej do Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Zasypane były niektóre chodniki i alejki w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu. Nieodśnieżone było dojście do windy dla niepełnosprawnych osób przy magistracie.

Przy okazji zauważyliśmy, że wisiała na niej kartka z informacją, iż winda jest nieczynna. Na co zwracamy uwagę prezydentowi.

Opisujemy stan na godz. 9.00 przed południem. A śnieg przecież przestał sypać daleko przed nadejściem świtu.

Dlatego skierowaliśmy pisma do prezydenta Mariusza Wołosza oraz do Straży Miejskiej w Bytomiu. Straż miejska odpowiedziała, że przyjmuje sprawę do rozpoznania. Prezydent i rzeczniczka prasowa na razie nie odpowiedzieli – stan na moment publikacji artykułu (Aktualizacja. Otrzymaliśmy wypowiedź, którą zamieszczamy poniżej. Niestety nie zawiera odpowiedzi na zadane pytania).

Do straży miejskiej:

„Zawiadamiam o tym, że nie są odśnieżone niektóre chodniki przed Urzędem Miejskim w Bytomiu, w tym dojście do windy dla niepełnosprawnych czy do parkomatu, co utrudnia funkcjonowanie urzędu.

Ponadto informuję, że na windzie jest kartka, iż winda jest nieczynna, choć nie powinno to mieć miejsca.

Zawiadamiam, że nie są odśnieżone również chodniki wokół urzędu od strony ul. Chrzanowskiego.

Są to ważne dojścia do tej instytucji.

Proszę o interwencję, ustalenie czy to prezydent jest odpowiedzialny za prawidłowe odśnieżanie chodników wokół instytucji, którą zarządza, czy tez inna osoba, wyciągnięcie stosownych konsekwencji i poinformowanie mnie o sposobie załatwienia sprawy.

Powyższy stan miał miejsce co najmniej do godz. 9 w dniu dzisiejszym, czyli już w godzinach pracy urzędu. Mógł on mieć wpływ na bezpieczeństwo osób pracujących w urzędzie i innych osób, które musiały odwiedzić tę instytucję w sprawach urzędowych.

Podkreślam, że sytuacja ta bardzo utrudnia dotarcie do urzędu osobom starszym bądź niepełnosprawnym, a być może nawet to uniemożliwia”.

Do prezydenta Mariusza Wołosza:

„Proszę o pilną odpowiedź:

1. Dlaczego znaczne połacie miasta nie zostały aż do godz. 9. odśnieżone?
2. I czy coś się w tym kierunku robi?
3. Kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy?

Ze względu na fakt, że dotyczy to bieżącej sytuacji proszę o jak najpilniejszą odpowiedź, bym mógł ją zawrzeć w publikacji”.

Na razie otrzymaliśmy od rzecznik prasowej bytomskiego magistratu następującą wypowiedź:

„Na bytomskie drogi od wtorku, 12 stycznia od godz. 16.00 wyjechało około 30 pojazdów – pługopiaskarek i pługosolarek, które sukcesywnie odśnieżają bytomskie drogi zgodnie z zakresami umów zawartych przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów z wykonawcami zimowego utrzymania pasa drogowego. Oprócz mechanicznego odśnieżania odbywa się także ręczne odśnieżanie chodników. Odśnieżanie odbywa się całodobowo i będzie trwało do czasu ustania intensywnych opadów śniegu.

Mieszkańcy mogą zgłaszać problemy z informować Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bytomiu – numery telefonów: 32 388 76 15 i alarmowy: 998, adres e-mail: pczk@um.bytom.pl oraz dyspozytora Akcji Zima pod nr tel.: 723 111 492, który czeka na wszystkie sygnały dotyczące zimowego utrzymania ulic i chodników, które należą do gminy”.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***