
Najbardziej niezwykły spośród katowickich murali. Posiada właściwości oczyszczające powietrze.
16 grudnia 2020Autorem muralu jest Raspazjan, który stworzył już wcześniej kilka innych murali w stolicy woj. śląskiego. To malowidło nawiązuje do Światowego Forum Miejskiego, którego gospodarzem w 2022 r. będą Katowice.
Dzieło przedstawia człowieka żyjącego w zgodzie z naturą. My je odbieramy jeszcze trochę inaczej.
***
Pokazuje ono, że jesteśmy częścią natury. Jesteśmy w niej zanurzeni. Bez niej nie możemy żyć.
Dobrym przykladem tego, jak bardzo jesteśmy związani z naturą, są drzewa. One przecież przetwarzają dwutlenek węgla produkując życiodajny tlen.
Akurat bez powietrza nie ma szans, byśmy przeżyli. A jak dbamy o drzewa?
Nie trzeba jechać do odległej Brazylii. Wystarczy wybrać się na ul. Raciborską w Katowicach, gdzie deweloper usilnie próbował doprowadzić do wycinki przepięknych, starych kasztanowców. Na razie zostały uratowane, za to pod przysłowiowy topór poszły inne drzewa i krzewy – rosnące od strony ul. Strzeleckiej.
Miasto musi się zmieniać. Deweloper ma swoje racje. Jednak naszym zdaniem, można projektować inwestycje tak, by drzewa i rośliny jak najmniej na tym cierpiały.
Tymczasem niedawno władze Chorzowa (wreszcie!) przegłosowały zgodę na budowę dużego osiedla apartamentowców w otulinie Parku Śląskiego. Drzewa zastąpią tam bloki i betonowe parkingi.
Wracając do tego muralu. Ma on niezwykłą właściwość.
Do pracy przy nim wykorzystano farbę fotokatalityczną, zrobioną z naturalnych składników i zawierającą dwutlenek tytanu. Nadał on farbie specjalnych właściwości – oczyszczającej powietrze.
***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis
Zapraszamy.
***
Inspir. i fot.: BP UM Katowice.