Wotum zaufania dla prezydenta Katowic. Analiza i wnioski.

Wotum zaufania dla prezydenta Katowic. Analiza i wnioski.

2 lipca 2020 Wyłączono przez administrator

Prezydent Marcin Krupa otrzymał wotum zaufania podczas ostatniej sesji Rady Miasta Katowice. Z pewnością bardzo to wzmocni jego pozycję – tu nie ma żadnych wątpliwości.

Marcina Krupę poparli bowiem nie tylko radni Klubu Forum Samorządowe i Marcin Krupa, lecz również: 10 radnych Koalicji Obywatelskiej, 4 radnych PiS oraz niezrzeszony Bartosz Wydra.

A nie jest to jedyny sukces Marcina Krupy odniesiony podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Radni niemal jednogłośnie przyznali mu absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok.

Prezydent Marcin Krupa, podsumowując, dokonał szerszej analizy tego, co się stało. Zamieszczamy ją poniżej w całości.

Dodajmy, że w podsumowaniu przypomniał o inwestycjach wartych setki milionów złotych. O otwieranych basenach miejskich, trwającej przebudowie ważnych dróg, walce z korkami (m.in. centra przesiadkowe, czy inteligentny system sterowania ruchem) i smogiem (m.in. miejski program wymiany kotłów).

My chcemy podkreślić to, że prezydent uzyskał poparcie radnych trzech klubów oraz niezrzeszonego. To budujące w czasach, gdy polityka tak bardzo dzieli Polaków. Bo tylko wspólnym działaniem można cokolwiek osiągnąć.

Stare przysłowie mówi, że „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. To istotne, szczególnie w trudnych czasach epidemii, której skutki zdrowotne odczuło wielu mieszkańców Katowic.

Aktualnie w naszym mieście odnotowano 13 zgonów, co może nie jest wielką liczbą w stosunku do liczby mieszkańców, lecz również 557 potwierdzonych zakażeń, 30 aktualnie hospitalizowanych, 542 aktualnie objętych kwarantanną i 392 ozdrowieńców.

Znacznie więcej z nas już odczuwa (i będzie odczuwać) ekonomiczne skutki epidemii. Dlatego tak ważna jest zgoda i wzajemne wsparcie w tych bardzo trudnych czasach.

I rzecz ostatnia – też ważna. W Katowicach mamy rządy kontynuacji. To rzecz tak rzadko spotykana w Polsce. Spory, waśnie i kłótnie nigdy nam nie wychodziły na dobre – w historii dość jest przykładów, które wszyscy znamy.

Przytaczamy podsumowanie, którego dokonał sam Marcin Krupa (za jego facebookowym profilem):

„Szanowni Państwo, dzisiaj Rada Miasta #Katowice ✅✅✅ zdecydowaną większością głosów udzieliła mi wotum zaufania (26 z 28 radnych głosowało „za”). Poparło mnie 10 Radnych Klubu Koalicja Obywatelska Katowice , 11 Radnych Klubu Forum Samorządowe i Marcin Krupa, 4 radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz niezrzeszony Radny Bartosz Wydra
Traktuję to jako wyraz aprobaty dla tego, jak rozwija się nasze miasto. Jednocześnie bardzo dziękuję wszystkim Radnym za bardzo dobrą współpracę na rzecz mieszkańców #Katowice – ponad podziałami politycznymi. Jest to szczególnie cenne i zauważalne w ostatnich miesiącach – podczas wspólnych prac na rzecz walki ze społecznymi i ekonomicznymi skutkami koronawirusa. Udowodniliśmy, że działając wspólnie możemy więcej osiągnąć!

Jednocześnie dziękuję mieszkańcom Katowic, którzy wzięli aktywny udział w dyskusji dot. „Raportu o stanie miasta Katowice 2019”. Bardzo ważne były dla mnie zarówno głosy wspierające nasze działania, jak i konstruktywna krytyka, która pozwala nam inaczej spojrzeć na wiele spraw.

✅✅✅ Poza wotum zaufania Rada Miasta Katowice niemal jednogłośnie przyznała mi dziś absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok („za” głosowało 27 z 28 radnych). Dziękuję!

✅✅✅ Chciałbym napisać kilka słów o wspomnianym „Raporcie o Stanie Miasta za rok 2019”. Przygotowując ten dokument, zależało nam na tym, by raport był czytelny i zrozumiały dla wszystkich mieszkańców. Dlatego można powiedzieć, że jest to raport
„w pigułce” – gdyż w dużym skrócie i uproszczeniu pokazuje stan miasta za zeszły rok. Zawiera on w sobie szereg sprawozdań z realizacji strategii miejskich, wiele danych, faktów i liczb z różnych sfer życia miasta. I choć raport jest obszerny – to jednak nie pokazuje wszystkiego, co robi miasto i nasze jednostki.
Druga kwestia związana jest z tym, że musimy patrzeć na raport w szerszym kontekście.
Nie możemy postrzegać roku 2019 w oderwaniu od tego, co działo się w latach wcześniejszych, a także musimy mieć świadomość, jak bardzo działania podjęte
w minionym roku – wpływają na to, co dziś dzieje się w Katowicach. Przykładowo można w tym miejscu wspomnieć
o realizacji inwestycji o wartości setek milionów złotych. Choć w tym roku oddaliśmy do użytku 2 kompleksy basenowe🤽‍♂️🤽‍♀️🏊‍♂️,
a w drugiej połowie roku otworzymy 3 centra przesiadkowe
i zakończymy przebudowę węzła DK 81 w Piotrowicach – to przecież, żeby to było możliwe – należało podejmować wiele działań
w poprzednich latach.
I ostatnia, trzecia kwestia – chciałbym, żebyśmy patrząc na te wszystkie cyferki, nazwy, inwestowane miliony złotych – tak naprawdę widzieli to, co się za tym kryje
dla mieszkańców. Bo przecież każde działanie podejmowane w mieście ma służyć poprawie jakości życia. Każdy wymieniony kocioł węglowy oznacza, że w danym sąsiedztwie mieszkańcom poprawi się jakość powietrza. Każde nowe miejsce w żłobku i przedszkolu to szansa dla konkretnej rodziny, by jeden z rodziców mógł wrócić do pracy. Każdy nowy plac zabaw pozwoli setkom dzieci aktywnie spędzać czas wolny.
W ten sposób patrząc na raport można łatwiej zrozumieć jak bardzo działania realizowane w mieście wpływają na nasze życie nas wszystkich.

Cały raport oraz inne ważne dokumenty znajdziecie Państwo➡️➡️➡️ www.katowice.eu; dla-mieszkańca; strategie i raporty”.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Komunikat redakcji Katowice Dziś.

Zmagamy się z epidemią. To szczególna sytuacja. Zapraszamy do zamieszczania postów w grupie Katowice Dziś, które pomogą wam przetrwać ten trudny czas. Więcej dowiesz się z komunikatu w grupie.

Osobisty tłumacz i nauczyciel języków obcych. Od razu tłumaczy rozmowę mówiąc i pisząc jednocześnie.