Inspekcja farmaceutyczna ostrzega przed bardzo popularnym lekiem, dostępnym bez recepty. W zakładzie produkcyjnym ktoś popełnił pomyłkę.

Inspekcja farmaceutyczna ostrzega przed bardzo popularnym lekiem, dostępnym bez recepty. W zakładzie produkcyjnym ktoś popełnił pomyłkę.

13 stycznia 2020 Wyłącz przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

Opakowania Espumisanu i Zentelu pomylono prawdopodobnie na terenie zakładu produkcyjnego w Rumunii. To na razie przypuszczenie, ale w kilku opakowaniach Espumisanu znaleziono ulotki informacyjne innego lekarstwa o nazwie Zentel.

Trwają badania. Wystarczy, że niewłaściwy lek znalazł się tylko w kilku czy kilkunastu opakowaniach a skutki mogą być poważne.

Dlatego Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał wycofać z obrotu podejrzaną partię leku. Chodzi o Espumisan 100 mg/ml, krople doustne, emulsja, butelka 30 ml, nr serii 9100A, data ważności 28.02.2022.

Pozornie rzecz wygląda niegroźnie. Espumisan to lek w płynie. Zentel zaś to tabletki. Jeśli jednak pomylono ulotki, a nie wykryła tego kontrola jakości, to równie dobrze pracownicy zakładu mogli pomylić się w innych kwestiach.

Espumisan to lek stosowany przeciwko wzdęciom i uczuciom ciężkości. Stosuje się go powszechnie.

Fot. Wikimedia.