Policja przenosi swój konny oddział z Parku Śląskiego do Częstochowy. Aby temu zapobiec chorzowski magistrat nie wyklucza ogłoszenia zbiórki publicznej.

Policja przenosi swój konny oddział z Parku Śląskiego do Częstochowy. Aby temu zapobiec chorzowski magistrat nie wyklucza ogłoszenia zbiórki publicznej.

23 listopada 2019 Wyłączono przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Zrzutka na policję ma powstrzymać przeprowadzkę. Rzeczniczka chorzowskiego urzędu miejskiego nie wyklucza takiej możliwości.

– Jeśli sprawa rozbija się o pieniądze, można zorganizować publiczną zbiórkę. Myślę, że odzew mieszkańców byłby ogromny – cytowała Karolinę Skórkę „Gazeta Wyborcza”.

Zdaniem władz Chorzowa takie przenosiny byłyby niepowetowaną stratą nie tylko dla Chorzowa, lecz również dla Katowic i całej aglomeracji katowickiej. Ponieważ włodarze Chorzowa rozmawiali już o sprawie z marszałkiem województwa śląskiego, swoje oświadczenie w tej sprawie postanowiło wydać kierownictwo śląskiego garnizonu policji.

W oświadczeniu czytamy, że obecna siedziba Zespołu Konnego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie jest w fatalnym stanie.

„Należy podkreślić, że teren wybiegu dla koni w Chorzowie posiada podłoże betonowe i asfaltowe. Ćwiczące tam konie ulegały urazom, powodującym wyłączenie ich ze służby. Teren wybiegu nie posiada też odpowiedniego do szkolenia koni parkuru” – czytamy w oświadczeniu.

Inna jednostka konna śląskiego garnizonu znajduje się w Częstochowie. Została ona rok temu przeniesiona do nowej siedziby.

Są tam niezbędne do codziennego szkolenia jeźdźców i koni przeszkody, wybiegi, kryte hale jeździeckie. Przede wszystkim jednak, zarówno policjanci, jak i zwierzęta, znajdą tam odpowiednie warunki bytowe.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach podkreśla:

„Dzięki powstaniu nowej infrastruktury drogowej, Częstochowa zapewnia bardzo dobre możliwości dojazdowe np. do Katowic, czy Chorzowa, a stacjonujący tam policjanci chwalą, ćwiczą i przebywają, często prezentując swoją siedzibę np. przyjezdnym delegacjom z innych miast.

Połączenie obu zespołów z pewnością przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania całego potencjału policyjnych jeźdźców, jak i koni służbowych w codziennej służbie, zabezpieczeniu imprez masowych, czy zadań związanych z profilaktyką np. pracą z dziećmi oraz młodzieżą.

Docelowo nowy zespół ma liczyć od 12 do 14 jeźdźców, co bezsprzecznie wpłynie na znaczące zwiększenie jego mobilności oraz efektywności wykorzystania w codziennej służbie w naszym województwie. Po utworzeniu jednego zespołu konnego, policyjnych patroli konnych będzie na co dzień znacznie więcej – nie tylko w Chorzowie, ale i w innych miastach, w których do tej pory się nie pojawiali.

Oprócz Parku Śląskiego, na terenie naszego województwa znajduje się wiele terenów zielonych atrakcyjnych turystycznie, gdzie pojawią się zespoły konne, aby pełnić tam służbę i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców”.

Trudno się nie zgodzić z kierownictwem policji, że ludzie i konie powinni mieć zapewnione jak najlepsze warunki. Mamy propozycję. Skoro władze Chorzowa nie są w stanie zapewnić takich warunków Zespołowi Konnemu, może zrobią to Katowice. W naszym mieście jest wiele terenów zielonych, gdzie Zespół Konny mógłby stacjonować. Choćby na terenie Katowickiego Parku Leśnego na Muchowcu.

Fot. Policja Śląska.