Bytomianie w lekkim szoku. Narodowe Święto Niepodległości 10 a nie 11 listopada? Magistrat dementuje i potwierdza zarazem.

Bytomianie w lekkim szoku. Narodowe Święto Niepodległości 10 a nie 11 listopada? Magistrat dementuje i potwierdza zarazem.

13 listopada 2019 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości w Bytomiu rozległy się syreny alarmowe. Mieszkańcy byli nieco zdezorientowani i zaniepokojeni. Co prawda system ostrzegania przed zagrożeniami jest co pewien czas testowany, ale tym razem żadnych komunikatów na ten temat nie było.

Okazało się, że Święto Niepodległości w Bytomiu uroczyście obchodzono… już na dzień przed nim. Był uroczysty przemarsz i uroczystości z udziałem prezydenta Mariusza Wołosza, przy asyście wojskowej i przy akompaniamencie policyjnej orkiestry.

Część naszych bytomskich czytelników była zdezorientowana. Uroczystości wojewódzkie w Katowicach i państwowe w Warszawie odbywały się dopiero nazajutrz. Ich przebieg przez cały dzień relacjonowały stacje telewizyjne i radiowe.

O kwestię zmiany daty Święta Niepodległości zapytaliśmy służby prasowe bytomskiego magistratu. Otrzymaliśmy potwierdzenie tego faktu i zaprzeczenie zarazem.

Pani rzecznik Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Małgorzata Węgiel-Wnuk:

„Tegoroczne dwudniowe obchody Święta Niepodległości w Bytomiu rozpoczęły się 10 listopada capstrzykiem – wieczornym uroczystym przemarszem pod pomnik Wolności przy ul. Piłsudskiego z udziałem wojskowej asysty honorowej, orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji oraz pocztów sztandarowych. Z kolei 11 listopada w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla o godz. 11.11 odbył się Bieg Niepodległości, zaś o 12.00 w Bytomskim Centrum Kultury wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Paka Rycha”.

Nie otrzymaliśmy niestety odpowiedzi na pytanie, czy takie świętowanie Święta Niepodległości stanie się tradycją, wprowadzoną przez nowe władze Bytomia. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że prezydent Mariusz Wołosz ogłosi, iż Wigilia Świąt Bożego Narodzenia także będzie trwała dwa dni, zaś same święta cztery. No i można byłoby sobie życzyć, aby i Sylwester trwał dwa dni zamiast jednego. Dwudniowy Sylwester to z pewnością zbawienie dla niejednego miłośnika nocnego barszczyku z pasztetem.

Na zdjęciu: przez całe lata w Bytomiu prężnie działało stowarzyszenie miłośników Lwowa (na zdjęciu). Każdy z jego członków z pewnością doskonale wiedział, kiedy należy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości i dlaczego przypadało ono na 11 listopada, a nie na inny dzień. Fot. Jan Mehlich.