Ci ludzie nie powinni umrzeć! Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca się do ministra zdrowia w sprawie bezpieczeństwa pacjentów szpitali w województwie śląskim.

Ci ludzie nie powinni umrzeć! Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca się do ministra zdrowia w sprawie bezpieczeństwa pacjentów szpitali w województwie śląskim.

4 września 2019 Wyłączono przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

W ostatnich miesiącach doszło do bulwersujących sytuacji na szpitalnych oddziałach ratunkowych w naszym regionie. Pacjenci, pozostawieni samym sobie, umierali.

Przypadki te bada prokuratura. Ma je zbadać również Najwyższa Izba Kontroli. Helsińska Fundacja Praw Człowieka pyta natomiast ministra zdrowia „o wskazanie, jakie ewentualnie działania planuje podjąć Ministerstwo w celu poprawy warunków i wyeliminowania nieprawidłowości na szpitalnych oddziałach ratunkowych na Śląsku”.

Pełny komunikat Fundacji w tej sprawie:

„HFPC zaniepokojona sytuacją na polskich SOR-ach ? pismo do Ministra Zdrowia
? Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Ministra Zdrowia pismo ws. nieprawidłowości w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) w województwie śląskim oraz zarządzonej w związku z tym inspekcji Najwyższej Izby Kontroli.

? Fundacja podkreśliła m.in. że wynikające z prawa do życia prawo do ochrony zdrowia należy do istotnych zadań państwa.

Przypadki śmierci na SOR-ach w Sosnowcu, Wodzisławiu Śląskim i Dąbrowie Górniczej

W ciągu ostatnich miesięcy w mediach pojawiało się wiele informacji dotyczących niebezpiecznych incydentów w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) na terenie województwa śląskiego.

Według medialnych doniesień, w marcu 2019 r. do szpitala w Sosnowcu trafił 39-letni mężczyzna z podejrzeniem zatoru. W ciągu 9 godzin, jakie pacjent spędził w placówce medycznej, nie podjęto wobec niego żadnych czynności leczniczych, a jedynie badawcze i konsultacyjne. Z informacji opublikowanych w sieci wynika, że mężczyzna zmarł, ponieważ nie udzielono mu na czas odpowiedniej pomocy.

W tym samym miesiącu podobna sytuacja miała miejsce w Wodzisławiu Śląskim. Według relacji rodziny, mężczyźnie zgłaszającemu ból w klatce piersiowej, przez 10 godzin nie wykonano żadnych badań. Następnie podjęto decyzję o przewiezieniu chorego do innego szpitala. Po przetransportowaniu pacjenta okazało się jednak, że w placówce nie ma miejsca. Mężczyzna zmarł około godz. 2 w nocy w szpitalu w Raciborzu z powodu ostrego zawału. Rodzina uważa, że mężczyzna żyłby, gdyby wdrożono na czas odpowiednie leczenie.

Jak donoszą media, w marcu 2019 r. do niepokojącej sytuacji doszło także w szpitalnym oddziale ratunkowym w Dąbrowie Górniczej. Młoda kobieta zemdlała na korytarzu na izbie przyjęć. Z informacji prasowych wynika, że obserwujący to zdarzenie ratownik medyczny oddalił się, a pomocy poszkodowanej udzielili inni pacjenci.

Kontrola NIK i interwencja HFPC

Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała 4 sierpnia 2019 r. doraźną kontrolę funkcjonowania SOR-ów w województwie śląskim. W reakcji na te i inne doniesienia medialne, HFPC wystąpiła z interwencją do Ministra Zdrowia.

W swoim piśmie, HFPC zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji na temat ewentualnych kontroli oddziałów ratunkowych w szpitalach w całej Polsce. Fundacja zwróciła się także z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy Ministerstwo planuje podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji na SOR-ach.

Jak podkreślają przedstawiciele HFPC, prawo do ochrony zdrowia ma związek z prawem do życia bezpośrednio wyrażonym w art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. HFPC w opinii powołała się na orzecznictwo ETPC, który w sprawie Aydogdu p. Turcji stwierdził, że: ?państwo ponosi odpowiedzialność za naruszenie art. 2 EKPC, gdy systemowe lub strukturalne braki w organizacji opieki szpitalnej doprowadzają do pozbawienia pacjenta dostępu do procedur opieki medycznej w nagłych przypadkach, a władze nie podjęły działań niezbędnych dla ich zapobieżenia?”.

Fot. Pixabay.