Wielkie zmiany na kolei. Niektóre korzystne, inne niestety nie.

Wielkie zmiany na kolei. Niektóre korzystne, inne niestety nie.

24 sierpnia 2019 Wyłącz przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Od 1 września rozkład jazdy Kolei Śląskich ulegnie znacznym zmianom. Po części wynikają one z prac prowadzonych przez PKP PLK.

Koleje Śląskie informują, że w dwa pierwsze weekendy października pomiędzy Katowicami Ligotą a Tychami ruch pociągów będzie odbywać się po jednym torze. To będzie skutkowało skróceniem niektórych połączeń do stacji Tychy. Dalsza część podróży będzie odbywała się innymi połączeniami lub autobusami komunikacji zastępczej.

Ale są także dobre wieści. W rozkładzie jazdy pojawią się nowe kursy, wprowadzone w ramach współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Kolejna informacja nieco niepokoi, choć z drugiej strony oznacza mniej utrudnień. PKP PLK wycofuje się z wielu zaplanowanych inwestycji.

Jak informują KŚ: „We wrześniu i pierwszej połowie października 2019 roku na znacznej części szlaków zarządca infrastruktury zminimalizuje liczbę zaplanowanych zadań”. Szlaki kolejowe nie będą modernizowane, ale to jednocześnie oznacza mniejszą liczbą ograniczeń w kursowaniu pociągów na niemal wszystkich relacjach.

Utrzymane zostaną dodatkowe połączenia, uruchomione w czerwcu. Dotyczy to relacji Tychy Lodowisko ? Katowice ? Tychy Lodowisko.

W dalszym ciągu podróżni będą mogli również skorzystać z dodatkowych pociągów w relacji Katowice ? Tarnowskie Góry ? Katowice, gdzie w dni robocze dodano parę pociągów, w tym pociągi poranne oraz popołudniowe.

Więcej informacji w pełnym komunikacie Kolei Śląskich, który przytaczamy poniżej.

*** *** ***

Koleje Śląskie informują:

W następną niedzielę (01.09) nasz rozkład ulegnie zmianom, które wynikają z prac remontowych prowadzonych przez PKP PLK. Na niektórych liniach, w związku z prowadzonymi pracami pojawi się zastępcza komunikacja autobusowa. Miło nam poinformować, że w rozkładzie jazdy pojawią się nowe kursy, wprowadzone w ramach współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Mniej utrudnień

W związku ze zmianami w organizacji prac modernizacyjnych i remontowych prowadzonych przez PKP PLK, we wrześniu i pierwszej połowie października 2019 roku na znacznej części szlaków zarządca infrastruktury zminimalizuje liczbę zaplanowanych zadań, co będzie skutkowało mniejszą liczbą ograniczeń w kursowaniu pociągów na niemal wszystkich relacjach.

Kontynuacja prac

W dalszym ciągu najistotniejsze utrudnienia będą występować na liniach S1 (Częstochowa ? Gliwice) oraz S58 (Czechowice-Dziedzice ? Cieszyn). Na linii S1 w całym okresie obowiązywania wrześniowej korekty rozkładu jazdy na odcinkach Zawiercie ? Myszków oraz Częstochowa ? Poraj pociągi będą kursować po jednym torze. Aby zwiększyć możliwość dopasowania rozkładu jazdy do potrzeb podróżnych, część pociągów pojedzie drogą okrężną przez Częstochowę Mirów i Częstochowę Stradom. W przypadku linii S58 na odcinku z Zebrzydowic do Cieszyna, w związku z przeprowadzanymi pracami modernizacyjnymi, do 6 października będzie uruchamiana Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Dodatkowe pociągi

Przypominamy, że w czerwcu przybyły dodatkowe połączenia dzięki współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowskią Metropolią. W związku z wrześniową korektą połączenia te na relacji Tychy Lodowisko ? Katowice ? Tychy Lodowisko będą kontynuowane. W dalszym ciągu podróżni będą mogli również skorzystać z dodatkowych pociągów w relacji Katowice ? Tarnowskie Góry ? Katowice, gdzie w dni robocze dodano parę pociągów, w tym pociągi poranne oraz popołudniowe.

Istotne prace

W dwa pierwsze weekendy października pomiędzy Katowicami Ligotą a Tychami ruch pociągów będzie odbywać się po jednym torze, co będzie skutkowało skróceniem niektórych połączeń do stacji Tychy. Dalsza część podróży będzie odbywała się innymi połączeniami lub autobusami komunikacji zastępczej. Również w wybrane dni października na odcinku Żory ? Pszczyna i Żory ? Pszczyna ? Bielsko-Biała Główna za wszystkie pociągi zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa, pociągi pojadą okrężnie przez Chybie i Strumień.

Kierunki górskie

Od 2 września do 11 października ruch pociągów na linii S5 na odcinku Milówka ? Zwardoń zostanie wstrzymany. Za skrócone na tym odcinku pociągi zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Autobusów zastępczej komunikacji mogą spodziewać się również podróżni na odcinku Zwardoń ? Żywiec, obejmie ona weekendowe połączenia późnowieczorne oraz poranne w dwóch ostatnich tygodniach września. Jednocześnie informujemy, iż w przypadku pociągu Ornak, w dalszym ciągu będzie on kursować przez Wadowice, przy czym w dniach 7 oraz 8 września pociąg ten kończyć będzie swój bieg w stacji Chabówka, a dalej do Zakopanego podróżnych zabierze ZKA.

Sprawdź zmiany przed podróżą

Drobne zmiany w godzinach odjazdów poszczególnych pociągów mogą zajść również na liniach nieobjętych remontami. Dlatego warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy przed niedzielnymi wycieczkami czy poniedziałkowym wyjściem do pracy. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny m.in. na naszej stronie internetowej w zakładce Rozkład Jazdy. Kolejna korekta rozkładu jazdy zostanie wprowadzana 20 października.

Źródło: Koleje Śląskie. Fot. Patryk Farana/KŚ.