Oszuści znowu uderzyli w seniorów z Katowic. Jeden z nich przez kilka dni z rzędu wypłacał z banku pieniądze.

Oszuści znowu uderzyli w seniorów z Katowic. Jeden z nich przez kilka dni z rzędu wypłacał z banku pieniądze.

30 lipca 2019 Wyłączono przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Oszukane osoby zgłosiły sie na policję wczoraj. W obu przypadkach chodziło o mocno wiekowe osoby.

83-letnia kobieta odebrała telefon od nieznanego mężczyzny. Jak w wielu poprzednich przypadkach, o których pisaliśmy, oszust podawał się za policjanta.

Twierdził, że w Katowicach działa szajka listonoszy, którzy okradają ludzi. Kobieta powierzyła oszustowi całe swoje oszczędności.

Z kolei 82-letniego katowiczanina upatrzyła sobie nieuczciwa kobieta. Tak go omamiła, że przez kilka dni wypłacał z banku swoje pieniądze i jej oddawał na przechowanie. stracił oszczędności całego życia.

Władze Katowic, policja, spółdzielnie mieszkaniowe od kilku miesięcy prowadzą akcję uświadamiania starszym osobom, że mogą paść ofiarami oszustów. Na katowickich osiedlach zobaczyć można plakaty informujące o zagrożeniu.

Niezależnie od tego policja przypomina podstawowe zasady, które powinni wpoić sobie starsi ludzie:

„PAMIĘTAJ!

* Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
* Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
* Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
* Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
* Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

* Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają np. z książki telefonicznej.
* Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki bądź podają się za przedstawiciela policji lub innych służb.
* Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji.
* Gdy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny”.