Bunt pracowników socjalnych. Chcą przerwać naliczanie i wypłaty „500 plus”.

Bunt pracowników socjalnych. Chcą przerwać naliczanie i wypłaty „500 plus”.

24 kwietnia 2019 Wyłącz przez administrator

 

W cieniu strajku nauczycieli trwają przygotowania do innego dużego protestu. Tym razem chodzi o pracowników socjalnych. Zagrożony może być program wypłat „500 plus”.

Do protestujących nauczycieli wkrótce dołączyć może nawet 40 tys. pracowników pomocy społecznej. Domagają się oni nie tylko podwyżek bardzo niskich pensji, wynoszących średnio 1900 zł na rękę, ale także zmiany w systemie udzielania przez państwo pomocy.

 

System obowiązujący obecnie, zdaniem pracowników socjalnych, skupia się głównie na reagowaniu na największe patologie w najtrudniejszych rodzinach. Ich zdaniem raczej powinien tym patologiom zawczasu przeciwdziałać – z czym trudno się nie zgodzić.
Pracujący w pomocy społecznej od wielu miesięcy próbują naświetlić problem minister Elżbiecie Rafalskiej. Pani minister przyznaje, że pracownicy pomocy społecznej i pracownicy socjalni to niezwykle ważna społecznie grupa zawodowa. Potwierdza, że są oni słabo wynagradzani.

 

Zarazem szefowa resortu rodziny i pracy twierdzi, że kształtowanie wynagrodzeń pracowników socjalnych pozostaje w gestii samorządów. Jak tłumaczy, pracownicy ci realizują zadania własne gmin i powiatów.

Pracownicy socjalni sprzeciwiają się takiemu podejściu. Zwracają uwagę, że realizują ponad 25 ustawowych zadań rządowych.

 

Protest ma objąć nie tylko pracowników socjalnych, ale wszystkich, którzy pracują w pomocy społecznej, m. in. asystentów rodziny, osoby pracujące w domach pomocy społecznej i w innych, podobnych placówkach. A także ludzi obsługujących wypłatę świadczeń.

Jeśli dojdzie do strajku, wnioski o przyznanie świadczenia „500 plus” – dla milionów polskich rodzin – w nowym okresie zasiłkowym będą rozpatrywane z opóźnieniem. Dotyczy to także obiecanego przez Jarosława Kaczyńskiego świadczenia „500 plus” na pierwsze dziecko, które ma być wypłacane już od lipca tego roku.

Fot.: Wikimedia/lic. CCA/edyt.

 

***

 

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

***