Żłobki coraz większe

20 lipca 2018 0 przez administrator

Dodatkowe miejsca w żłobkach miejskich w Katowicach.

? Nie każdy ma komfort pozostawienia małych dzieci u dziadków. By wspierać młodych rodziców i umożliwiać im powrót do pracy tworzymy nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach. To kolejna dobra wiadomość w tym roku ? od września uruchomimy 30 dodatkowych miejsc w żłobkach miejskich ? mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i przypomina, że w od 2015 roku powstało w Katowicach 212 nowych miejsc w żłobkach ? z czego 102 miejsca zostały uruchomione w tym roku w oddziałach na os. Tysiąclecia i Kostuchnie. Dzięki tym działaniom w miejskich żłobkach jest łącznie 921 miejsc.

Dodatkowe miejsca w żłobkach miejskich uruchomione zostaną od września tego roku. Zwiększenie miejsc opieki nastąpi w oddziale Żłobka Miejskiego przy ul. Marcinkowskiego 13 (Giszowiec) o 20 miejsc oraz w oddziale przy ul. Uniwersyteckiej 15 (Centrum) o 10 miejsc.

Dodatkowo miasto Katowice dofinansowuje pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. W ubiegłym miesiącu w związku ze stale zwiększającymi się kosztami utrzymania dziecka w żłobku oraz wychodząc naprzeciw rodzicom dzieci objętych opieką w żłobku niepublicznym, zwiększono wysokości dotacji celowej udzielanej podmiotom prowadzącym żłobki na terenie Katowic z kwoty 400 zł miesięcznie do kwoty 600 zł miesięcznie.

Obecnie rodzic maksymalnie za pobyt w dziecka w żłobku niepublicznym ponosi opłatę wysokości 300 zł miesięcznie. Podjęto także działania w celu poszerzenia bazy w żłobkach niepublicznych.

– Ogłosiliśmy konkurs, którego przedmiotem jest organizacja i utworzenie 50 nowych miejsc opieki dla dzieci mieszkańców Katowic, w dzielnicach, w których występuje największe zapotrzebowanie na tego typu opiekę tj. Śródmieście, Giszowiec i Ligota ? mówi Małgorzata Moryń Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Konkurs skierowany jest dla podmiotów prowadzących żłobki niepubliczne, które nie korzystają z innej formy dofinansowania z budżetu miasta. Ostateczny termin złożenia oferty upływa z dniem 30.07.2018 r.

Od 1 marca w Katowicach obowiązują dodatkowe kryteria przy naborze do oddziałów żłobka miejskiego.

– Podjąłem decyzję, by podczas przyjmowania dzieci do żłobka preferować naszych mieszkańców. Jeżeli przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych odprowadza w Katowicach podatek ? to podczas ubiegania się o miejsce w żłobku przyznamy dodatkowych 50 punktów na dziecko. Jeżeli ktoś w Katowicach płaci podatki ? to te środki możemy przeznaczać później na budowę nowych placów zabaw, rewitalizację skwerów osiedlowych lub inne ważne dla katowiczan inwestycje. Z drugiej strony zakładam, że takie działanie będzie zachętą dla osób, które w Katowicach już mieszkają ? by także tutaj się zameldowały ? mówi prezydent Marcin Krupa.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Źródło i fot. UM Katowice.