Ta choroba zabija

11 grudnia 2017 0 przez administrator

Dramatyczny wzrost zachorowań na tę groźną chorobę w Katowicach i kilku innych miastach naszej aglomeracji. Sanepid nie potrafi znaleźć źródła zakażeń i apeluje o ostrożność.

Ta choroba wywołuje poważne powikłania, prowadzące nawet do śmierci. W całym ubiegłym roku w naszym województwie odnotowano tylko trzy zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Od stycznia do sierpnia tego roku było już 57 zakażeń.

Do połowy października było już 198 chorych. Ale sytuacji nie udało się opanować i na koniec listopada było już 438 zachorowań.

Jedni chorzy zakażają kolejnych. Niestety Katowice są wśród tych miast, gdzie odnotowano największy wzrost zachorowań:

Sosnowiec 196 przypadków,
Dąbrowa Górnicza 45 przypadków,
Katowice 29 przypadków,
Bytom 27 przypadków,
Gliwice 23 przypadki,
Ruda Śląska 22 przypadki,
Tychy 19 przypadków.

Do zakażenia może dojść poprzez: spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga), kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce), kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno?analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus. Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka.

Na zdjęciu: Żółtaczka zakaźna zwana jest również chorobą brudnych rąk. Jej bakterie są przenoszone np. przez osoby, które po skorzystaniu z toalety publicznej, nie umyją rąk. A takich brudasów niestety jest niemało.

 

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje dwa pierwsze zdania na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook – wiadomości, e-mail – poczta@katowicedzis.pl